Prof. dr. Boris Furlan, Fighting Yugoslavia, The Struggle of Slovenes

Dr. Boris Furlan (1894–1957), redni profesor za pravno filozofijo in pravno enciklopedijo na naši fakulteti od leta 1939, honorarni predavatelj pa že od 1930, in dekan fakultete v prvih dveh najtežjih letih po II. svetovni vojni, je eden tistih naših profesorjev, ki je posojal svoj glas idejam in idealom, v katere je verjel z veliko mero ustvarjalnega angažmaja. Kot znani tržaški antifašist, a tudi prostozidar in liberalec, se je že pred vojno znašel na spisku za aretacijo kasnejših Italijanskih okupatorjev. Poleti 1942 so ga italijanske oblasti obsodile na smrt v odsotnosti. V ZDA, kamor je leta 1942 končno lahko odpotoval,  je takoj začel z odločno podporo partizanom. Oktobra 1942 je napisal brošuro Fighting Yugoslavia (The struggle of the Slovenes), ki si jo lahko ogledate na spodnji povezavi. Po ugotovitvah kolege zgodovinarja Bojana Godeše, je to bila prva brošura, ki je zahodnim zaveznikom predstavila delovanje Osvobodilne fronte in slovenskih partizanov. Velika zgodovinska ironija pa seveda je, da je bil profesor dr. Boris Furlan obsojen na smrt tudi po vojni, v sklopu t. i. Nagodetovega procesa. Kazen so na prošnjo spremenili na dvajset let prisilnega dela. Zaradi bolezni je bil pogojno izpuščen po štirih letih, vendar je do konca življenja ostal družbeni osami.
(Povzeto po K. Škrubej, Boris Furlan (1894-1957): imeti svoj glas. Pravna praksa, leto 38, št 13 (28. mar. 2019), str. 20-21)

Prof. Furlan, fighting Yugoslavia, The Struggle of Slovenes