Na največjem mednarodnem tekmovanju s področja mednarodnega prava 2014 Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition je ekipa Pravne fakultete dosegla izjemno 5. mesto na svetu

Ekipa Pravne fakultete, v sestavi Peter Golob, Mateja Ščuka in Ana Vran, ki se je na tekmovanje pripravljala pod mentorstvom doc. dr. Vasilke Sancin in ob dragoceni pomoči as. mag. Maše Kovič Dine in nekdanjih študentov Pravne fakultete, ki so se tekmovanja udeleževali v preteklih letih, je na največjem mednarodnem tekmovanju s področja mednarodnega prava 2014 Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition dosegla izjemno 5. mesto na svetu, med 123 ekipami, ki so se uvrstile na finalni tekmovalni del v Washingtonu, oz. med skupno več kot 600 ekipami iz celega sveta, ki so se udeležile tekmovanja.

Gre za drugo najboljšo uvrstitev ekip Pravne fakultete, za osvojenim 3. mestom leta 2010. Ekipo je letos v četrtini finala iz tekmovanja izločila avstralska ekipa Univerze v Queenslandu, ki je v finalnem boju premagala ekipo iz Singapurja (Singapore Management University School of Law) in tako tudi osvojila tekmovanje. Poleg omenjenih dveh, pa sta bili pred našo ekipo v polfinalu le še Columbia Law School iz New Yorka in King's College London iz Združenega kraljestva.

Philip C. Jessup International Law Moot Court tekmovanje že od leta 1960 neprekinjeno poteka pod okriljem združenja International Law Students Association (ILSA) in velja za najstarejše, največje in tudi najprestižnejše tekmovanje študentov prava v svetovnem merilu. Letošnji tekmovalni primer je obsegal številna pomembna področja mednarodnega prava. Tako je bila v okviru problematike mednarodnega okoljskega prava predmet spora predvsem izpolnjevanje dolžne skrbnosti in spoštovanje previdnostnega načela pri izvajanju presoje vplivov na okolje ob avtorizaciji industrijskih projektov, kot je npr. gradnja umetnih otokov.  Tekmovalni problem je naslovil tudi pravice držav ob reševanju ladijskih razbitin in dobrin velike kulturne vrednosti z morskega dna ter vprašanja suverenosti nad temi predmeti ob upoštevanju t.i. medčasovnega prava (intertemporal law), kot tudi izvajanje pravice do pregona ladij in vprašanj varnosti plovbe na morju, problematiko opredelitve piratstva, trgovine z ljudmi, izvajanje kazenske jurisdikcije na morju in vprašanja izročanja oseb med državami.

Tekmovanje poteka kot simulacija sodnega postopka pred Meddržavnim sodiščem v Haagu in je sestavljeno iz priprave pisnih memorandumov ter ustne predstavitve argumentov v obliki zagovora pred sodnim senatom. 15. januarja 2014 je potekel rok za oddajo pisnih memorandumov (za vsako od strank v sporu), v katerih so predstavljeni pisni argumenti na zastavljen primer. Na tekmovanju v Washingtonu od 6. do 12. aprila  2014 (White & Case International Rounds) pa je ekipa v simulaciji postopka pred Meddržavnim sodiščem v angleškem jeziku ustno predstavljala argumente obeh strani v  hipotetičnem sporu. Sodišče je bilo sestavljeno iz različnih strokovnjakov za mednarodno pravo; odvetnikov, profesorjev, na višjih stopnjah tekmovanja pa tudi dejanskih sodnikov Meddržavnega sodišča.