Prva izvedba študentskega tekmovanja »All-European international humanitarian and refugee law moot court competition«

V torek, 22. novembra 2016, se je na Pravni fakulteti v Ljubljani pričelo odvijati študentsko tekmovanje All-European international humanitarian and refugee law moot court competition. Gre za prvo izvedbo tekmovanja, ki ga pod vodstvom prof. dr. Vasilke Sancin fakulteta organizira v sodelovanju z Mednarodnim odborom rdečega križa (ICRC), Uradom visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) ter s Slovensko vojsko (Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije).

Na mednarodnem tekmovanju, ki poteka v angleškem jeziku, sodeluje osem ekip iz različnih evropskih univerz. Tekmovanje je namenjeno obravnavi aktualnih tem mednarodnega humanitarnega in begunskega prava ter pridobivanju izkušenj pravnega argumentiranja preko obravnave konkretnih pravnih primerov. Študentje so se že ob prijavi seznanili s primerom, ki so ga pripravili organizatorji. Pred vsakim posameznim krogom tekmovanja pa so ekipam dane naloge in pravna vprašanja, ki jih morajo naslavljati pred sodniki.

Udeleženci so v četrtek, 24. novembra, najprej obiskali slovensko vojaško ladjo Triglav, ki so jim jo razkazali predstavniki Slovenske vojske. V prostorih Mornariškega deviziona v Ankaranu so jim bile predstavljene aktivnosti deviziona, s posebnim poudarkom na dejavnostih v okviru operacije EUNAFOR MED Sophia. Popoldne so nadaljevali s tekmovalnim delom, in sicer v prostorih Rdečega križa Slovenije na Debelem rtiču.

Finale tekmovanja, kjer se bosta pomerili dve najboljši ekipi, bo v soboto, 26. novembra, potekalo na Ustavnem sodišču Republike Slovenije.

Več o tekmovanju si lahko preberete tukaj.