Vabljeni na predavanje dr. Luigia Varanellija z naslovom: »Neprištevnost v pravu«

Dr. Luigi Varanelli:

NEPRIŠTEVNOST V PRAVU

Predstavitev bo obravnavala tako pravne kot psihološke poglede na prištevnost: kdaj lahko rečemo, da je oseba neprištevna? Katere so pravne posledice neprištevnosti v kazenskem in v pogodbenem pravu? Kakšno je delo izvedenca psihiatrične, psihološke ali nevrološke stroke in kakšna je vloga sodnika? Katera vprašanja lahko sodnik postavi izvedencu in na katera vprašanja mora odgovarjati sam?

Avtor v predstavitvi prikazuje tezo, ki jo je razvil v knjigi oz. monografiji Pogodbeno pravo I, kjer zavzame t.i. etiološki pristop neprištevnosti ter načelo gradualizma: neprištevnost je zgolj pravna kategorija, ki pa ima naravoslovno podlago. Vloga izvedenca je ugotovitev te naravne podlage, vloga sodnika pa je določitev, ali je ravnanje (npr. kaznivo dejanje ali sklenitev pravnega posla) posledica abnormalnega psihičnega stanja.

KDAJ: četrtek, 5. marca 2015, ob 17. uri

KJE: Modra predavanica