Provisional Programme / Schedule




PROGRAMME

THURSDAY, 31 January 2019

8:00 – 18:00

Arrival of Competitors, Coaches and teams’ Guests

City Hotel

Dalmatinova ulica 15

17:00 – 18:00

Registration of Teams

Tour of the Courtrooms

Entrance Hall, Faculty of Law

Poljanski nasip 2

18:30

Welcome Reception for Competitors, Coaches, teams’ Guests and Judges

City Hall, Municipality of Ljubljana

Mestni trg 1






















FRIDAY, 1 February 2019*

*amended version as of 18 January 2019

8:00

Arrival at Courtrooms

Faculty of Law

8:00 – 8:30

Briefing of the Judges

 

8:30 – 9:30

First Session Hearings

BLACKLISTED – CLOSED FOR AUDIENCE!

Faculty of Law

Courtroom 1

Courtroom 2

(basement under the entrance hall)

9:30 – 9:45

Coffee Break

Basement

9:45 – 10:45

Second Session Hearing

BLACKLISTED – CLOSED FOR AUDIENCE!

Courtroom 1

Courtroom 2

10:45 – 11:00

Coffee Break

Basement

11:00 – 12:00

Third Session Hearing

BLACKLISTED – CLOSED FOR AUDIENCE!

Courtroom 1

Courtroom 2

12:00 – 13:45

Lunch Break

 

13:45 – 14:45

Fourth Session Hearings

Courtroom 1

Courtroom 2

14:45 – 15:00

Coffee Break

Basement

15:00 – 16:00

Fifth Session Hearings

Courtroom 1

Courtroom 2

16:00 – 16:15

Coffee Break

Basement

16:15 – 17:15

Sixth Session Hearing

Courtroom 1

Courtroom 2

17.15 – 18.00

Deliberations and Calculation of the Results

 

18.00

Announcement of the Results

Golden Hall,

Faculty of Law

(1st floor of the lecture hall building)

20:00

Entertainment for Participants

TBA









































































SATURDAY, 2 February 2019

9:15

Arrival at Courtrooms

Faculty of Law

9:30 – 10:45

First and Second Semi-Finals

Courtroom 1

Courtroom 2

10:45 – 11:00

Coffee Break

Basement

11:00 – 12:15

Third and Fourth Semi-Finals

Courtroom 1

Courtroom 2

12:15 – 13:00

Deliberations

 

13:00 – 13:30

Announcement of Finalists

Golden Hall, Faculty of Law

13:30 – 15:00

Lunch Break

 

15:00 – 17:00

Final

Conference Hall, University of Ljubljana

Kongresni trg 12

17:00 – 17:30

Deliberations

 

17:30 – 18:30

Winner Ceremony

Conference Hall, University of Ljubljana

20:00

Farewell Dinner and Party for Participants

Nebotičnik

Štefanova ulica 1 (TBC)














































SUNDAY, 3 February 2019

- 11:00

Departure; optional: Local Tours










PLEADING SCHEDULE FRIDAY


Team letters will be drawn on Thursday evening.


 

Courtroom I

Schuman

Courtroom II

Adenauer

Black list*

role

APP

DEF

AG/CA

APP

DEF

AG/CA

 

8:30

A

B

C

D

E

F

X

9:45

G

H

I

K

L

M

X

11:00

L

I

K

H

M

G

X

 

 

 

 

 

 

 

 

13:45

E

C

D

B

F

A

 

15:00

M

D

H

C

G

E

 

16:15

F

K

B

I

A

L

 


* Only the persons pleading and the Legal Counsels, coaches and guests of their teams can enter the courtroom.

Documents
Documents