Mednarodna prodajna pogodba v praksi slovenskih gospodarskih subjektov

Trajanje projekta: 5 mesecev (marec – julij 2017)

Kratka vsebina projekta:

Ker je RS podpisnica Konvencije Združenih narodov o pogodbah o mednarodni prodaji blaga (Dunajska konvencija/CISG), ta predstavlja veljavno in zavezujoče pravo, ki se v RS uporablja neposredno. Zato obstaja potreba poslovne prakse po natančnem poznavanju njene vsebine, poleg tega pa poslovnim subjektom prinaša nekatere prednosti, ki prihajajo do izraza v vseh fazah konkretnega posla. Kljub široki uveljavljenosti se zdi, da poznavanje CISG še vedno ni zadovoljivo, saj poslovni subjekti pogosto sklepajo prodajne pogodbe, za katere CISG velja, brez zavedanja njenega obstoja, vsebine in pomena. Podjetja določb CISG pogosto ne poznajo in zato nanje ne pazijo, kar v primeru sporov pogosto velja tudi za sodišča v RS; ta redko uporabijo CISG ob presojanju mednarodne prodajne pogodbe. Nepoznavanje CISG vodi do negativnih posledic za poslovne subjekte, npr. uporaba napačnega merodajnega prava, zmotno tolmačenje pogodbenih določil ipd. Projekt smo zasnovali zaradi želje pomagati konkretnemu podjetju pri boljšem formuliranju in tolmačenju mednarodnih prodajnih pogodb, s katerimi se vsakodnevno srečuje v svoji poslovni praksi. To mu bo omogočilo tudi bolj suvereno in učinkovito nastopanje na trgu. Cilj projekta je tudi povečati osveščenost pri poslovnih subjektih v RS glede uporabe CISG.

Projekt bo zastavljen tako, da bomo v podjetju Kema, d.o.o. opravili analizo čezmejnega poslovanja in iskali ovire, s katerimi se podjetje srečuje ob sklepanju in izvajanju mednarodnih prodajnih pogodb. Za identificirane probleme bomo našli učinkovite rešitve, ki jih bomo povzeli v poročilo, ki bo služilo tudi širši gospodarski skupnosti, združeni pod okriljem drugega projektnega partnerja Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), kot zbirka predlogov za uspešno oblikovanje pogodb in razumevanje njihove vsebine. Za GZS bo posebej pomembna tudi analiza domače sodne in arbitražne prakse mednarodne prodajne pogodbe, ki bo pokazala, kakšno je stanje uporabe mednarodnega prodajnega prava pri nas in ki jo bomo v obliki povzetkov posredovali na UNCITRAL.

Projektna ekipa:

• študenti: Žan Timon Aldžić Matiš, Peter Erjavec, Lara Flegar, Tjaša Geč, Andraž Janežič, Blaž Slavec in Tilen Špenko
  • glavna pedagoška mentorica in koordinatorica: izr. prof. dr. Ana Vlahek
  • delovna mentorja: Jernej Kuzmič (KEMA, Kremen in specialni gradbeni materiali, d.o.o.) in Marko Djinović (GZS)
  • drugi pedagoški mentor: prof. dr. Janez Prašnikar (Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani)
Rezultat projekta (povzetek)
Naslovnica in kazalo projektne naloge