Ugotavljanje in sanacija okoljske škode po pravilih nacionalnega, evropskega in mednarodnega prava

Trajanje projekta: 4 mesece

Kratka vsebina projekta:

Učinkovito ugotavljanje, preprečevanje in saniranje okoljske škode zahteva vzpostavitev uporabnega pravnega okvirja, ki določa pravice, predvsem pa obveznosti (potencialnih) onesnaževalcev. V praksi marsikatera podjetja ne razumejo definicije okoljske škode, zato je tudi niso sposobna učinkovito preprečevati, še manj uspešno sanirati. Velikokrat pa se pokaže, da zaradi razdrobljenosti zakonodaje težav s seznanitvijo z okoljskimi določbami nimajo samo potencialni investitorji, temveč tudi upravni in drugi organi, ki določbe zakonodaje interpretirajo in s tem vplivajo na izvedbo preprečevalnih in sanacijskih ukrepov. Reševanju prav tega problema pa je namenjena tudi izvedena študija. Pri zadani nalogi je edinstvena, saj so v projektni skupini sodelovali tako strokovnjaki s področja okoljskega prava, kot tudi študentje prava, arhitekture in šole varstva okolja, kar osvetli obravnavano tematiko z več zornih kotov, vsi pa so ključni za doseganje cilja trajnostnega in okolju prijaznega nadaljnjega razvoja družbe. Projektna ekipa je v študiji na enem mestu združila celotno mednarodno, evropsko in nacionalno zakonodajo s področja ugotavljanja in sanacije okoljske škode, skupaj z relevantno sodno, upravno in arbitražno prakso. S tem so pripomogli k preglednosti področja in preprostosti seznanitve z relevantnimi pravili vseh subjektov, ki bi se jih navedeno področje lahko dotikalo. Poleg zakonodaje so predstavljeni še možni sanacijski ukrepi, ki naj služijo kot usmeritev pristojnim organom, ko ukrepe nalagajo s ciljem preprečitve okoljske škode. Poleg tega so predstavljeni postopki izvedbe upravnega, predvsem inšpekcijskega postopka ugotavljanja in saniranja okoljske škode ter postopki vzorčenja potencialno onesnaženih področij, ki naj služijo pri njihovi korektni izvedbi, saj je le na ta način lahko škoda ugotovljena pravilno, kar daje podlago tudi izvedbi pravilnih in le tako učinkovitih sanacijskih ukrepov. Študija tako predstavlja učinkovit pripomoček zakonodajalcu, upravnim in drugim organom ter sodiščem, ko se znajdejo v položaju odločanja o navedenih področjih, skupaj z odvetniškimi družbami in organizacijami, ki morajo o tematiki svetovati svojim strankam in investitorjem, poleg tega pa je neprecenljiv študijski pripomoček tudi za vse, ki bi jih tematika poglobljeno zanimala.

Študenti: Žaklin Butinar, Špela Hvastja, Ula Aleksandra Kos, David Kramberger, Alen Lamper in Tjaša Pirnat

Glavna pedagoška mentorica in koordinatorica: doc. dr. Maša Kovič Dine

Delovni mentor 1: Leonardo Rok Lampret in Ana Toni