Uveljavljanje pravice do pravnega priznanja spola v Sloveniji (UPPPS)

Trajanje projekta: 4 mesece (junij – september 2017)

Kratka vsebina projekta:

Potreba po pravnem priznanju spola izhaja iz načina pripisa spola ob rojstvu, ko zdravnik ali zdravnica ob rojstvu otroka (na podlagi medicinskih indikatorjev kot je izgled genitalij) določi otrokov spol, ki je nato vpisan v rojstni list in vse dokumente, s katerimi oseba izkazuje istovetnost itd. Izhodiščni problem, ki ga je naslavljal projekt, je pomanjkanje skoraj vsakršne pravne varnosti (kot ene od ključnih prvin načela pravne države) pri uveljavljanju pravic transspolnih v Sloveniji. Kot ugotavljajo že obstoječe domače študije glede (pravnega) položaja transspolnih in cisspolno nenormativnih oseb, Slovenija nima posebnega zakona, ki bi urejal pravno priznanje spola in druga relevantna vprašanja s področja pravic in potreb te skupine oseb. Edina pravna podlaga, ki ureja to področje, je ena sama določba podzakonskega akta, tj. Pravilnika o izvrševanju zakona o matičnem registru, z lakonično dikcijo, da mora oseba na upravno enoto dostaviti potrdilo pristojnega zdravnika ali pristojne zdravstvene institucije, iz katerega je razvidno, da je spremenila spol. Takšno stanje v pravnih postopkih, v katerih se uveljavljajo pravice transspolnih oseb, povzroča negotovost, in sicer v obsegu, ki ni pravno dopusten, ter pušča pristojnim upravnim organom preveč diskrecije pri odločanju o pravnem položaju transspolnih oseb, kar lahko v posameznih primerih pomeni tudi kršitev nekaterih temeljnih človekovih pravic in svoboščin. Del tega problema, ki ga je naslovil projekt, je tudi pomanjkanje celovite pravne analize stanja in usmeritev, ki bi lahko odločevalcem služila kot podlaga pri urejanju tega področja. Pri tem pa ne smemo spregledati, da to ni le pravni problem. Pri pravnem odločanju o teh vprašanjih so odgovori pogosto odvisni tudi od npr. medicinske stroke, zakonitosti delovanja (javne) uprave, kar je predmet upravne stroke, ter navsezadnje od umestitve vprašanja v širši družbeni kontekst, ki ga razčlenjujejo družboslovne vede (zlasti sociologija).

Projekt je bil zasnovan kot multidisciplinarno raziskovalno delo namenjeno izdelavi celovite študije o (mednarodnih) pravnih obveznostih, ki vežejo Republiko Slovenijo glede pravice do pravnega priznanja spola oziroma urejanja pravnega položaja transspolnih oseb ter možnostih za implementacijo teh obveznosti v slovensko zakonodajo. Osrednji del projekta je bil namenjen analizi trenutnega (pravnega) stanja na tem področju pri nas, čemur je sledilo ovrednotenje tega stanja z vidika (mednarodnih) pravnih obveznosti. Drugi del projekta je obsegal pravno analizo (zlasti) v evropskem prostoru: analizo ključnih dokumentov in Sveta Evrope in sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice; analizo politik EU in sodne prakse Sodišča Evropske Unije; primerjalnopravno analizo ureditev tega sklopa pravnih vprašanj v drugih (evropskih) državah.

Projektna ekipa:

• študenti: Nika Bobek, Petra Brvar, Zlatan Dedić, Maja Ličen, Nadja Mićić, Nejc Urankar, Žan Vrhunc
  • pedagoški mentor: doc. dr. Tilen Štajnpihler Božič
  • strokovni sodelavec: Miha Istenič (Društvo Kulturno, informacijsko in svetovalno središče Legebitra)
Študija projekta