Položaj mladoletnih prosilcev za mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji

Trajanje projekta: 3 mesece (junij – avgust 2018)

Kratka vsebina projekta:

Mladoletni prosilci za mednarodno zaščito so državljani tretje države ali osebe brez državljanstva, mlajše od 18 let, ki v RS podajo prošnjo za mednarodno zaščito. Gre za posebno ogroženo skupino posameznikov, ki jih je treba temu ustrezno skrbno varovati. Mladoletniki, ki na ozemlju RS podajo prošnjo za mednarodno zaščito, so nastanjeni v Azilnem domu, kjer so deležni osnovne oskrbe. Za zagotovitev ustreznega zastopstva mladoletnikov je pristojen Center za socialno delo Ljubljana Vič-Rudnik, podporo, zlasti psihosocialno, pa jim nudijo tudi nevladne organizacije, zlasti Slovenska filantropija - združenje za promocijo prostovoljstva in Pravno informacijski center nevladnih organizacij. Dodatna pomoč eni izmed takšnih organizacij, ki se zaradi pomanjkanja sredstev in osebja v praksi srečujejo s številnimi problemi, je bil poglavitni razlog za oblikovanje projektne skupine in zasnovo projekta. Delo projektne skupine je bilo razdeljeno na dva večja dela. Prvi se je osredotočal na analizo položaja mladoletnih prosilcev za mednarodno zaščito v okviru sprejemnih pogojev, kamor spadajo zlasti nastanitveni pogoji, zdravstvena oskrba, šolanje in izobraževanje ter zastopanje mladoletnih prosilcev za mednarodno zaščito. Drugi del raziskovanja pa je bil usmerjen v analizo odločanja o njihovih prošnjah za mednarodno zaščito in njihovega položaja v postopku. Izhodišče naše raziskave je bilo temeljno načelo otrokove največje koristi ter njegov odsev v pravnih normah; še bolj pa nas je zanimala izpeljava tega načela v praksi.

Projektna ekipa:

• Študenti: Eneja Kovač, Maša Vraničar, Tanja Rehar, Tanja Stojanović, Eva Borovnik, Ana Samobor, Lučka Brunec, Lara Matan, Eva Kavčič, Sašo Puljarević
  • Pedagoški mentor: doc. dr. Samo Bardutzky
  • Strokovna sodelavka: Aida Hadžiahmetović (Slovenska filantropija – Združenje za promocijo prostovoljstva)
Rezultat projekta:

Položaj mladoletnih prosilcev