Pomen prakse in zahtev ESČP za izvedbo glavne obravnave v upravnem sporu

Trajanje projekta: 3 mesece (junij – avgust 2018)

Kratka vsebina projekta:

Namen projekta je bil raziskati pomen prakse in zahtev Evropskega sodišča za človekove pravice (v nadaljevanju ESČP) za izvedbo glavne obravnave v upravnem sporu. V naši ureditvi upravnega spora je vzpostavljeno pravilo, da sodišče odloči po opravljeni glavni obravnavi, v nekaterih primerih pa lahko odloči tudi brez glavne obravnave, tj. na seji senata. Bistvena razlika med obema načinoma odločanja je, da izvedba glavne obravnave strankam omogoča, da na sodišču neposredno zastopajo svoja stališča, sodelujejo pri izvajanju dokazov in opravljajo druga procesna dejanja. Pri odločanju na seji senata stranke niso prisotne. Predmet raziskave je aktualen, saj je bila Slovenija marca 2018 tudi pred ESČP obsojena v zvezi z opustitvijo izvedbe glavne obravnave v upravnem sporu. Že pred obsodbo je na obveznost izvajanja glavne obravnave opozarjalo Vrhovno sodišče, a je bilo kljub temu o veliki večini upravnih sporov odločeno na seji senata. Namen naše raziskave je bil pravno proučiti in analizirati teorijo in prakso izvajanja glavne obravnave v upravnem sporu pri nas in v tujini. Na projektu so znanje in izkušnje izmenjevali sodelujoči študenti, Inštitut za javno upravo, Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Upravno sodišče Republike Slovenije in Vrhovno sodišče Republike Slovenije. Raziskava je med drugim temeljila na anketiranju sodnikov, ki odločajo v upravnih sporih. Cilj projekta je bil ugotoviti, ali praksa in zahteve ESČP vplivajo (oziroma ali bodo vplivale) na odločanje v upravnem sporu v prihodnje, kakšne spremembe lahko pričakujemo (ali bodo postopki trajali dlje, ali bodo dražji, ali bo sojenje bolj/manj učinkovito, ali bo zaradi izvajanja glavnih obravnav potrebno zaposliti več sodnikov, ali bo sojenje po sodniku posamezniku pridobilo na pomenu) in kakšen bo vpliv sprememb na splošno družbeno klimo (psihološki, filozofski in drugi vidiki obravnavane teme).

Projektna ekipa:

• Študenti:Marjanca Ambrožič, Tina Anželj, Ida Bahorić, Nena Bobovnik, Urša Brinovec, Lora Briški, Rok Kljajič, Urša Leban, Špela Lovšin, Tilen Majnik, Daša Pokrajčevič, Leon Privšek, Nastja Stošič in Katja Štemberger
  • Pedagoški mentor: as. dr. Bruna Žuber
  • Strokovna sodelavka: Polonca Kržan (Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani)
Rezultat projekta