Uveljavljanje zakonodaje glede ravnanja z OEEO v Sloveniji skozi prizmo delovanja družbe ZEOS d.o.o.

Trajanje projekta: 5 mesecev (marec – julij 2015)

Kratka vsebina projekta:

Z vstopom v EU se je Slovenija obvezala prenesti okoljske EU direktive v svoj pravni red. Na področju ravnanja z odpadki je tako uveljavljena podaljšana odgovornost proizvajalcev. Odpadna električna in elektronska oprema (OEEO) je ena od osmih vrst odpadkov, za katere velja podaljšana odgovornost proizvajalcev. Ta model je v slovenski pravni red prenesen za vsako vrsto odpadka drugače. V praksi se ta neenotnost kaže v dolgoročni neučinkovitosti doseganja okoljskih ciljev, netransparentnosti ravnanja z odpadki ter negativnih vplivih na okolje in zdravje ljudi, nelojalni konkurenci skupnih shem ravnanja z odpadki in okrnjenih aktivnostih ozaveščanja javnosti o pravilnem ravnanju z odpadki. Družba ZEOS se kot eden od nosilcev skupne sheme ravnanja z odpadki sooča s težavami pri zagotavljanju okoljskih in poslovnih ciljev, kar posledično pomeni nezagotavljanje ciljev, ki jih določajo EU direktive državam članicam. Dosedanje študije so pokazale, da je potrebno k implementaciji učinkovitega modela ravnanja z odpadki pristopiti sistematično, s pregledom celotne okoljske zakonodaje na tem področju, primerjalni analizi prakse v EU, pripravi predlogov za izboljšanje zakonodaje ter tehničnih predlogov za minimiziranje negativnih vplivov na okolje in zdravje ljudi.

 Projektna ekipa:

  • študenti: Ana Srovin Coralli, Jan Marčič Maruško, Aljoša Petek, Rastko Macura, Maja Bečaj, Urša Bulc, Katarina Emeršič, Maša Nahitgal in Mateja Zalar
  • glavna pedagoška mentorica in koordinatorica: doc. dr. Vasilka Sancin
  • delovna mentorja: Emil Šehić (ZEOS, ravnanje z električno in elektronsko opremo, d.o.o.) in Urška Zgojznik (Društvo Ekologi brez meja)
  • sodelujoča pedagoška mentorica: prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj
Rezultat projekta

 

Kontakt Univerza v Ljubljani
Pravna fakulteta

Poljanski nasip 2,
1000 Ljubljana
01 / 42 03 100 01 / 42 03 115