Ekipa PF priča svečani otvoritvi razstave lunarnega kamna v Sloveniji

V vitanjskem Centru vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga je dne 2. septembra 2020 potekala slovesna otvoritev razstave lunarnega kamna, pridobljenega 14. decembra 1972 v okviru misije Apolla 17.  Eksponat tehta 120 gramov, star pa je okoli 3,75 milijarde let in s tem starejši od velike večine kamnin na površju Zemlje. Prav tako je bila Centru Noordung predana replika vesoljske obleke Neila Armstronga, ki je kot prvi človek stopil na površje lune 21. julija 1969. Izdelanih je bilo le 15 replik, od katerih replika v Centru Noordung predstavlja edino, ki je razstavljena zunaj Združenih držav Amerike.

Na prireditvi, na katero so bili zaradi ukrepov v povezavi z virusom covid-19 povabljeni le izbrani gostje, je bila poleg veleposlanice Združenih držav Amerike v Sloveniji Lynde C. Blanchard, ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Republike Slovenije Zdravka Počivalška in drugih slavnostnih gostov prisotna tudi ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani (tekmovalki Katja Grünfeld in Iva Ramuš Cvetkovič, coach Rok Kljajič ter mentorica izr. prof. dr. Vasilka Sancin), ki je oktobra 2019 v Washingtonu D.C. (ZDA) na sedežu Ameriške vesoljske agencije NASA pred sodniki Meddržavnega sodišča v Haagu osvojila 1. mesto v svetovnem finalu mednarodnega tekmovanja Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition.