Strokovna ekskurzija za študente na sedeže mednarodnih organizacij na Dunaju
Katedra za mednarodno pravo je v organizaciji prof. dr. Vasilke Sancin in doc. dr. Maše Kovič Dine med 14. in 16. novembrom 2024 izpeljala strokovno ekskurzijo na sedeže mednarodnih organizacij na Dunaju za študente predmeta Diplomatsko in konzularno pravo ter Erasmus predmeta Diplomatic and Consular Law. Skupina 42 študentov se je prvi dan udeležila zasedanja Stalnega sveta Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), kjer so se seznanili s stališči držav članic OVSE glede agresije Rusije na Ukrajino, ki je zadnja leta temeljna tema na agendi zasedanja Stalnega sveta. Več o tem in samem delovanju OVSE ter vlogi Slovenije v OVSE so predstavili namestnica veleposlanice slovenskega stalnega predstavništva pri OZN, OVSE in drugih mednarodnih organizacija na Dunaju gospa Nataša Zajec-Herceg, vojaški predstavnik polkovnik Zlatko Vehovar ter strokovna sodelavka Alja Brinovec Jureša. Seznanili so nas tudi z delom predstavništva v okviru Organizacije združenih narodov (OZN) ter s slovenskimi prednostnimi področji. Popoldne si je skupina študentov ogledala sedež OZN, kjer so se udeležili tudi predavanj o Organizaciji pogodbe o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBTO) in Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA). Na predavanjih so predstavili temeljna področja delovanja obeh organizacij in aktivnosti, ki jih izvajajo za preprečevanje izvajanja jedrskih poskusov oz. za širitev in ozaveščanje o miroljubnih uporabah jedrske energije.
Drugi dan strokovne ekskurzije je skupina dopoldne obiskala Diplomatsko akademijo na Dunaju in Agencijo Evropske unije za temeljne pravice (FRA). Pri slednji so pripravili obsežno predavanje o delovanju FRA na vseh njihovih delovnih področjih in ločeno predavanje o njihovih aktivnostih na področju migracij, kjer so predstavili številne izzive, ki jih prinašajo določbe novo sprejete Uredbe EU o standardih glede pogojev, ki jih morajo izpolnjevati državljani tretjih držav ali osebe brez državljanstva, da so upravičeni do mednarodne zaščite, glede enotnega statusa beguncev ali oseb, upravičenih do subsidiarne zaščite, in ki so vezani na uporabo novih tehnologij. Strokovna ekskurzija se je zaključila z obiskom Dunajskega centra za razorožitev in neširjenje jedrskega orožja (VCDNP). Po predstavitvi aktivnosti, ki jih počnejo za ozaveščanje o pomembnosti razoroževanja in preprečevanja širjenja jedrskega orožja je sledila razprava o aktualnih dogajanjih v svetu in trenutnem pomanjkanju volje držav za razoroževanje.
Strokovna ekskurzija je študentom ponudila neprecenljivo priložnost za srečanje z različnimi strokovnjaki, raziskovanje mednarodnih pravnih okvirov ter boljše razumevanje diplomacije, človekovih pravic in razoroževanja. Vse organizacije se predstavile tudi možnosti opravljanja študentskih praks in tako pri študentih zanetile razmišljanje o kariernih poteh v mednarodnem okolju. Pravni fakulteti se zahvaljujemo za finančno podporo pri organizaciji strokovne ekskurzije.