Pravno urejeno, okolju prijazno in gospodarsko učinkovito ravnanje z odpadno embalažo v Sloveniji

Trajanje projekta: 5 mesecev (februar – junij 2017)

Kratka vsebina projekta:

Na posameznega prebivalca v Sloveniji se letno v povprečju nabere kar 100 kg odpadne embalaže. V projektu bomo skušali poiskati pravno in ekonomsko utemeljene trajnostne rešitve, ki bi pomagale tako podjetjem pri njihovem poslovanju kot varovanju okolja s preprečevanjem prekomernih posegov vanj in njegovega uničevanja. Zakonsko urejanje  področja in določitev razširjene odgovornosti proizvajalca, ki mora poskrbeti za odpadno embalažo po potrošnikovi uporabi produkta, je nujno, tako z gospodarskega kot okoljskega vidika. Surovine v naravi niso neomejene, zato je potrebno vzpostaviti trajnostno, krožno gospodarstvo v katerem se vsebovani materiali ponovno uporabijo. Oblikovanje krožnega sistema niža ceno proizvoda za proizvajalca in manjša negativen vpliv na okolje, ki v sodobnem času trpi prekomerno izkoriščanje. Prav tako je ključnega pomena, da se odpadno embalažo zbira na okolju prijazen način. Nenadzorovano odlaganje odpadne embalaže v okolje le to močno onesnažuje in ima dokazan negativen vpliv na življenjsko raznolikost in ekosisteme v celoti.

Podjetje Slopak d.o.o., katerega primarna dejavnost je ravnanje z odpadno embalažo, se vsakodnevno srečuje s problemom količine in raznolikosti odpadne embalaže, ki je letno ustvarjena na nivoju države. Problem ne izvira pri koncu verige (končna odpadna embalaža), temveč se ustvari pri oblikovanju proizvodov, ki so netrajnostno oblikovani in nato na isti način tudi zapakirani. Ključno je, da se vzpostavi jasna, stroga obveznost proizvajalcev, da oblikujejo trajnostne, zelene proizvode v embalaži, ki jo lahko na preprost in okolju varen način ponovno uporabimo ali s predelavo znova uporabimo materiale, ki so v njej vsebovani. EU že dobro desetletje spodbuja in finančno podpira trajnostno, krožno in zeleno gospodarstvo. Vseeno pa je v veliki meri odvisno od posamezne države članice, kako učinkovito bo svoje okoljske in gospodarske zaveze izpolnjevala. Tako smo lahko v EU priča paleti različnih praks z odpadno embalažo, med katerimi so tudi bolj in manj učinkovite ureditve kot v Sloveniji. Želimo definirati poglavitne pomanjkljivosti slovenske pravne ureditve, nato še uporabe prava v praksi in končno poiskati rešitve s pomočjo teoretičnega in praktičnega znanja, združenega v projektni skupini.

Projektna ekipa:

  • študenti: Eva Jerman, Katja Kastelic, Irma Ljubijankič, Pia Novak, Sandra Pavlič, Nika Pečevnik, Aljoša Petek in Špela Vojčič
  • glavna pedagoška mentorica in koordinatorica: izr. prof. dr. Vasilka Sancin
  • delovna mentorja: Srečko Bukovec (Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo, d.o.o.) in Erika Oblak (Društvo Ekologi brez meja)
  • druga pedagoška mentorica: doc. dr. Simona Korenjak-Černe (Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani)
Anketni vprašalnik o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo 

Rezultat projekta
Kontakt Univerza v Ljubljani
Pravna fakulteta

Poljanski nasip 2,
1000 Ljubljana
01 / 42 03 100 01 / 42 03 115