Pravna zaščita okoljsko razseljenih oseb (ORO)

Trajanje projekta: 4 mesece (maj – avgust 2017)

Kratka vsebina projekta:

Projekt je bila zasnovan na aktualni problematiki podnebnih sprememb in okoljskih migracij, s katerim se srečuje Slovenija. Podnebne spremembe ogrožajo življenja vedno več ljudi po svetu. Degradacija okolja je v nekaterih delih sveta tako močna, da onemogoča posameznikom in družinam, da bi nadaljevali svoja življenja v domačem okolju in so kot begunci prisiljeni bežati v druge države, med njimi tudi v Slovenijo. Ob tem pa trčijo na pravno neurejeno področje, saj slovenska zakonodaja tem osebam ne nudi pravne zaščite, kot sicer pripada beguncem. V okviru projekta so sodelujoči podrobneje preučili stanje okoljsko razseljenih oseb (ORO) in njihove možnosti za pridobitev pravne zaščite. Na podlagi preučenih dokumentov in literature s tega področja so pripravili definicijo ORO. Ob tem so tudi pregledali pojavnost okoljskih migracij v zgodovini in danes ter posledično oblikovali zemljevid žarišč podnebnih sprememb, ki so relevantne za oris okoljskih migracijskih tokov v Slovenijo. Prav tako so pripravili tudi dodaten zemljevid o zgodovini okoljskih migracij, saj kot je pokazal nedavni množični prihod v Evropo, številni begunci, ki prihajajo tudi v Slovenijo, bežijo pred vojnim stanjem, ki je posledica predhodne, dalj časa trajajoče okoljske degradacije. Na podlagi zgoraj opisanih ugotovitev so pripravili posvet na to temo na Pravni fakulteti za vso širšo javnost. Na podlagi rezultatov posveta so pripravili tudi članek za revijo Pravna praksa. Prav tako pa so pripravili pisni izdelek, s katerim so podprli predlog nove evropske uredbe o mednarodni zaščiti v delu, ki se nanaša na podelitev pravne zaščite ORO in se povezali z evropsko poslanko Tanjo Fajon, ter jo kot poročevalko Odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve, ki je predlog uredbe pripravil, podprli. S potencialnim sprejetjem tega predloga in evropske uredbe bo uredba neposredno zavezovala tudi Slovenijo, ki bi tako pridobila pravno podlago za zaščito ORO.

Projektna ekipa:

  • študenti: Matija Bevk, Simon Drčar, Kaja Elsner, Petra Hren, Eneja Kovač, Daška Levstik, Alen Savić, Kaja Smolnikar, Juruša Zorčič, Luka Žigante
  • pedagoška mentorica: izr. prof. dr. Vasilka Sancin
  • prva strokovna sodelavka: Senka Šifkovič Vrbica (Pravno-informacijski center nevladnih organizacij)
  • druga strokovna sodelavka: Manca Šetinc Vernik (Društvo za človekove pravice in človeku prijazne dejavnosti Humanitas)
Študija projekta
Kontakt Univerza v Ljubljani
Pravna fakulteta

Poljanski nasip 2,
1000 Ljubljana
01 / 42 03 100 01 / 42 03 115