Pravna in ekonomska analiza izgradnje visokonapetostne enosmerne povezave med Slovenijo in Italijo

Trajanje projekta: 5 mesecev

Kratka vsebina projekta:

Projektna ekipa si je za cilj postavila reševanje konkretnih pravnih in ekonomskih problemov, s katerimi se družba ELES d.o.o. sooča v povezavi z izvedbo načrtovane investicije v energetsko omrežje. ELES d.o.o. kot sistemski operater elektroenergetskega prenosnega omrežja v Republiki Sloveniji namreč preučuje smotrnost in samo izvedljivost izgradnje visokonapetostne enosmerne povezave med Slovenijo in Italijo. Tovrstna investicija odpira mnogo zanimivih konkretnih pravnih in ekonomskih vprašanj, zato je študija z namenom celovitega preučevanja zastavljena na dva dela, in sicer pravni del ter ekonomski del. Študenti Pravne fakultete so se zato usmerili na preučevanje relevantnih področij slovenskega in evropskega prava, ki bi lahko vplivala na možnost izvedbe predvidene izgradnje povezave HVDC med Slovenijo in Italijo. V študiji so podali odgovore na vprašanja izvedljivosti predvidene investicije v okviru slovenskega zakonodajnega okvira, možnosti financiranja po evropskem pravu kot tudi izpostaviti pravne posledice, ki jih ima obravnavanje načrtovane investicije kot projekta skupnega interesa na nacionalno pravo in njegovo obravnavo v upravnih postopkih. Velik del študije je namenjen preučevanju problema umestitve načrtovane HVDC povezave v okolje in morebitne prepreke, ki jih v ta namen predstavlja pravo varstva okolja. Študenta Ekonomske fakultete pa sta preučila finančne in makroekonomske posledice izvedbe načrtovane investicije ter skušala ugotoviti finančno strukturo, ki bi bila optimalna za državni proračun kot tudi vpliv uresničitve investicije na stroške zagotavljanja električne energije v razmerju do odjemalcev in s tem širše, na celotno slovensko gospodarstvo.

Študenti: Katarina Černivec, Mark Jeršič, Jakob Jež, Sebastijan Lugarič, Ajas Midžan, Nejc Pavlič Damijan, Tjaša Slatič in Eva Šumnik

Glavni pedagoški mentor in koordinator: doc. dr. Gregor Dugar

Delovni mentor: Matej Pasarič