Interdisciplinarna analiza minimalne urne postavke v atipičnih oblikah dela

Trajanje projekta: 3 mesece (junij – avgust 2018)

Kratka vsebina projekta:

Projekt predstavlja multidisciplinarno analizo minimalne urne postavke v atipičnih oblikah dela. S pravno analizo je bila obravnavana obstoječa zakonodaja, ki že ureja minimalno plačo ali minimalne urne postavke v določenih atipičnih oblikah dela, razloge ter podlage za njihov sprejem. Opravljen je bil primerjalnopravni pregled, v okviru katerega smo iskali rešitve, ki jih poznajo v drugih evropskih državah in možnost implementacije dobrih rešitev v slovensko zakonodajo. Ekonomska analiza je ponudila analizo formul, ki določajo že obstoječe minimalne urne postavke v atipičnih oblikah dela in zastavila formule, ki bi se lahko uporabile za določitev dostojne minimalne urne postavke še v drugih atipičnih oblikah dela. Izvedena je bila tudi terenska raziskava. Navedene analize bodo zakonodajalcu lahko nudile podporo pri oblikovanju minimalne urne postavke v atipičnih oblikah dela, odgovorile na vprašanje o smiselnosti le-te ter ponudile druge možnosti. Oblikovanje minimalne urne postavke v atipičnih oblikah dela lahko posredno predstavlja tudi boj proti prikritim delovnim razmerjem, saj se delodajalci takšnih oblik dela večkrat poslužujejo (čeravno izven zakonskih okvirjev), da bi pridobili cenejšo delovno silo.

Projektna ekipa:

• Študenti: Lea Polak, Barbara Murn, Satin Papež, Lea Kopina, Dejan Navodnik, Ilaria Kamber, Katarina Krobat, Lea Jenič, Amadej Kraljevič
  • Pedagoški mentor: doc. dr. Luka Tičar
  • Strokovni sodelavec: Borut Brezar (Gibanje za dostojno delo in socialno družbo)
Prostovoljna strokovna pomoč projektni ekipi: Sara Bagari

Rezultat projekta