Odgovornost držav za kršitev mednarodnopravnih obveznosti na področju podnebnih sprememb

Trajanje projekta: 3 mesece (junij – avgust 2018)

Kratka vsebina projekta:

Projekt je zasnovan na aktualnem problemu reševanja podnebnih sprememb in vključevanju interesov mladih v obstoječe in predlagane rešitve v Sloveniji. Podnebne spremembe že danes vplivajo na način našega življenja in zahtevajo vedno večje spremembe v našem obnašanju do narave. Trendi in projekcije pa kažejo na še večje in resnejše spremembe. Zaradi same narave procesov v okolju bodo posledice ravnanj današnjih generacij vidne šele v prihodnjih letih in desetletjih. Projekt je tako preučil Okvirno konvencijo Združenih narodov o spremembi podnebja (OKSP) in druge dogovore, ki so bili sprejeti v okviru te konvencije (Kjotski protokol, Pariški sporazum itd.), ter predstavil, kako Slovenija izpolnjuje obveznosti, ki izhajajo dokumentov na mednarodni, evropski in nacionalni ravni. Projekt je tudi preučil, kakšne posledice podnebnih sprememb lahko pričakujemo na območju Slovenije v prihodnje, ter analiziral, ali sprejeta zakonodaja vključuje ukrepe in aktivnosti, ki bi preprečili napovedane posledice. Hkrati je projekt zbral in analiziral mnenja mladih glede podnebnih sprememb in njihov pogled na ravnanje države na tem področju.

Projektna ekipa:

  • Študenti: Jerca Aubreht, Ajda Ferengja, Maja Glavaš, Alja Zrilić, Manja Zadel, Elena Kukovica, Matic Pikovnik, Matjaž Razdrih, Veronika Bastl, Jani Pagon
  • Pedagoški mentor: izr. prof. dr. Vasilka Sancin
  • Strokovni sodelavki: Senka Šifkovič Vrbica (Pravno-informacijski center nevladnih organizacij) in Manca Šetinc Vernik (Humanitas, Društvo za človekove pravice in človeku prijazne dejavnosti)
Rezultat projekta
Kontakt Univerza v Ljubljani
Pravna fakulteta

Poljanski nasip 2,
1000 Ljubljana
01 / 42 03 100 01 / 42 03 115