Erasmus

Program Erasmus je del evropskega programa Vseživljenjsko učenje.

Na osnovi institucionalne pogodbe Univerze v Ljubljani in bilateralnih sporazumov med dvema partnerskima fakultetama je mogoča izmenjava študentov za obdobje ne manj kot tri mesece in ne več kot eno leto. Trajanje posamezne izmenjave je določeno v vsakem od bilateralnih sporazumov. 

S podpisom bilateralnega sporazuma se podpisnici zavezujeta, da bodo gostujoči študentje oproščeni šolnine in da se jim bodo po vrnitvi na matično fakulteto priznale v tujini opravljene obveznosti. 

Študenti lahko na partnerski fakulteti, s katero ima matična fakulteta podpisano bilateralno pogodbo o Erasmus izmenjavi, opravijo:

  • del študijskih obveznosti (posamezne predmete ali pripravo diplome oz. magisterija),
  • prakso

Izmenjava v okviru programa Erasmus torej omogoča spoznavanje študentskega in delovnega življenja v tujini, osebnostno rast, večjo zaposljivost, prepoznavnost, nove izkušnje in predvsem veliko novih poznanstev. 

Načeloma velja pravilo, da je status študenta v času izmenjave izenačen s statusom študentov v državi destinaciji. Študent ohrani vse vire štipendiranja iz matične države in ne plača šolnine na instituciji gostiteljici. 

Vsak študent, ki odide na Erasmus izmenjavo, je glede na nacionalna pravila upravičen do pridobitve finančne podpore iz programa (do t.i. »Erasmus štipendije«). Pomembno pa je vedeti, da je ta štipendija dokaj nizka (približno 300 EUR mesečno za študijske izmenjave in 400 EUR mesečno za prakso) in ne pokrije vseh stroškov bivanja v tujini. 

Več informacij na spletnih straneh Univerze v Ljubljani:
http://www.uni-lj.si/mednarodno_sodelovanje_in_izmenjave/program_erasmus.aspx

E-naslov za morebitna dodatna vprašanja: erasmus@pf.uni-lj.si

Datoteke