Delegacija Pravne fakultete uspešno nastopila na C'MUN 2024

Med 25. in 28. aprilom 2024 je v Barceloni (Španija) potekala mednarodna Model United Nations (MUN) konferenca – C'MUN 2024, ki se je je letos ponovno udeležila tudi delegacija Pravne fakultete Univerze v Ljubljani v sestavi: Irma Alibabić, Maja Časar, Benjamin Mehić, Ema Mušič, Lea Zahrastnik, Jerica Kocjančič, Žiga Murn Lindič, Nika Veronika Beltram, Lucija Ovsenik, Lovro Bobnar in Maks Zupančič. Ekipo sta mentorirala prof. dr. Vasilka Sancin in as. Anže Mediževec, LL.M., slednji jo je tudi uspešno vodil na samem tekmovanju.

C'MUN oz. Catalonia Model United Nations je Društvo za Združene narode za Španijo (ANUE) prvič organiziralo  maja 2006 kot prvo simulacijo organov Združenih narodov v Španiji, namenjeno univerzitetnim študentom, danes pa velja za najbolj uveljavljeno MUN tekmovanje v Španiji. Letošnje, 16. izvedbe C'MUN, se je tako udeležilo okoli 170 delegatov s številnih univerz, ki so se pomerili med seboj v 5 različnih odborih. Konferenca je potekala v angleškem jeziku, člani delegacije Pravne fakultete pa so, po razporeditvi organizatorjev, sodelovali v odborih:

• UN Environment Programme (UNEP);
  • UN General Assembly (UNGA);
  • UN Security Council (UNSC);
  • Futuristic European Council;
  • Association of Southeast Asian Nations (ASEAN).

V odboru Association of Southeast Asian Nations, kjer sta dnevni red krojili izrazito večplastni temi Asean’s economic community: building self-sufficiency and facing external economic dependence ter Political instability and its effects in sustainable development and disaster management, je Irma Alibabić zastopala Laos, Benjamin Mehić pa Mjanmar. Za svoja prepričljiva nastopa v odboru, kjer so sprejeli tudi resolucijo, ki sta je ključno sooblikovala, si je Benjamin Mehić prislužil najvišje priznanje Best Delegate Award, Irma Alibabić pa Honourable Mention Award.

UN Environment Programme odboru so sodelovali Žiga Murn Lindič v vlogi predstavnika Paname, Lucija Ovsenek v vlogi predstavnice Fidžija in Nika Veronika Beltram v vlogi predstavnice Indije. Odbor je naslovil dve tematiki, in sicer The conservation of marine ecosystems: the role of new generations ter Tackling water scarcity: present and future threats. Vsi študenti so se v odboru odlično odrezali, izstopal pa je Žiga Murn Lindič, ki je po presoji predsedujočih v odboru osvojil nagrado Best Delegate Award.

V odboru UN General Assembly so sodelovali Maja Časar kot predstavnica Kube, Lovro Bobnar kot predstavnik Etiopije in Maks Zupančič kot predstavnik Indije. Ta odbor je bil izmed vseh najštevilčnejši, delegati pa so razpravljali o zelo aktualnih tematikah The Democratic Republic of Congo: displaced population and human rights in The role of children in armed conflicts. Po treh dneh intenzivnih pogajanj, kjer so vsi naši študenti kakovostno in ključno prispevali k razpravi, si je Lovro Bobnar za svoj nastop prislužil nagrado Verbal Mention.

Delegati v odboru Futuristic European Council so se z razširjeno Evropsko unijo odpravili v prihodnost, natančneje v Vesolje. Predstavniki držav članic, med katerimi sta bili tudi Jerica Kocjančič kot predstavnica Italije in Ema Mušič kot predstavnica Srbije, so se tekom konference pogajali o temah From supranational to supraplanetary”: the scope of European Union in the solar system ter Regulating the use and abuse of artificial intelligence in the EU. Za kakovosten in povezovalen nastop je Jerica Kocjančič prejela nagrado Best Delegate Award, Ema Mušič pa nagrado Verbal Mention.

V UN Security Council je Lea Zahrastnik zastopala Izrael v pogajanjih o vprašanjih Reviewing peacekeeping missions: how can the UN promote effective peace? ter The responsibility of the Security Council in sovereignty conflicts: the Kashmir dispute. S svojim poglobljenim poznavanjem tematike, postopkovnih pravil in dela Varnostnega sveta OZN je nastopila izjemno suvereno, prav tako je sama sestavila večinski del resolucije, ki pa na koncu zaradi uporabe veta s strani Ljudske republike Kitajske ni bila sprejeta.

Delegacija Pravne fakultete je tako v kar treh od petih odborov prejela najvišjo nagrado Best Delegate Award, skupaj z ostalimi nagradami pa je postala daleč najuspešnejša delegacija na tekmovanju in izenačila svoj odličen nastop iz leta 2022.

Vsem študentom in obema mentorjema iskrene čestitke za odlično delo!

Udeležbo je finančno podprl Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije.