Ponovna zmaga ekipe PF UL na CEEMC

Ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je na regionalnem tekmovanju iz poznavanja prava Evropske unije Central and Eastern Europe Moot Competition (CEEMC), ki je med 26. in 28. aprilom potekalo v Pragi, že tretjič zapored dosegla ekipno 1. mesto. Tekmovanje organizira British Law Center v okviru dobrodelne izobraževalne ustanove Juris Angliae Scientia Ltd pod pokroviteljstvom Sodišča EU in Centra za evropske pravne študije Univerze v Cambridge-u.

Ekipo PF UL so sestavljali študenti Asta Gerjevič Debevec, Ines Muzaferović in Rok Vidmar. Ekipo so na tekmovanje pripravljali mentorica izr. prof., izr. prof. dr. Ana Vlahek in coachi (trenerji) as. Masha Korošec, Ana Mestinšek Mubi in Peter Grašič.

Ekipa je z delom pričela decembra, ko je bil objavljen primer z vprašanji namišljenega nacionalnega sodišča Sodišču, na katera so odgovarjali študentje. Letošnje osrednje teme so bile (i) možnost zaviranja postavitve predhodnih vprašanj s strani predsednika predložitvenega sodišča, (ii) neodvisnost in nepristranskost nacionalnih sodnikov, (iii) sorodna reprodukcijska pravica filmskih producentov in vzpostavitev njenega kvantitativnega praga, (iv) obseg pravice priobčitve javnosti in (v) definicija izjeme pastiche in njena uporaba. Po oddaji memorandumov v angleškem jeziku za tožnika in toženca v začetku aprila je ekipa pričela s pripravami na ustni del. Ta je potekal v Pragi pred sodniki in generalnimi pravobranilci Sodišča EU in drugimi strokovnjaki prava EU. Po uspešnih izločilnih bojih proti Free University Tbilisi in Karlovi univerzi v Pragi se je naša ekipa v polfinalu pomerila z ekipama Free University Tbilisi in Yaroslav Mudryi National Law University, nato pa tudi letos v finalu premagala Univerzo v Zagrebu. Preostale tekmovalne ekipe so bile (navedeno v angl., kot so sodelovale na tekmovanju): Sofia University, Pázmány Péter Catholic University, Mykolas Romeris University, Wrocław University, Adam Mickiewicz University, University of Warsaw, Babeș-Bolyai University, West University of Timișoara, Alexandru Ioan Cuza University, University of Trnava, University of Maribor ter Yaroslav Mudryi National Law University.

Člani ekipe se zahvaljujejo predvsem izr. prof., izr. prof. dr. Ani Vlahek in izr. prof. dr. Matiji Damjanu za vse nasvete in strokovno pomoč v zadnjih sedmih mesecih. Zahvala gre tudi vsem ostalim na fakulteti, ki so pomagali pri pripravah na ustni del tekmovanja, Odvetniški pisarni Jadek & Pensa, ki je organizirala vajo ekipe na sedežu pisarne, ter Upravnemu odboru PF UL in AdFuturi, ki sta s finančno pomočjo omogočila udeležbo na tekmovanju.

Zavarovalnica Triglav

.