Pravna tekmovanja

Študentke in študenti Pravne fakultete se že tradicionalno ponašajo z odličnimi rezultati na domačih tekmovanjih v pravnem argumentiranju oziroma v simuliranih obravnavah pravnih primerov (angl. moot court competition). 

Pravno znanje se je sicer od nekdaj prenašalo in uveljavljalo z različnimi načini priučitve javnemu nastopanju in javni besedi. »Moot(ing)«, danes v svetu najbolj razširjeno poimenovanje za takšno učenje, tj. pripravo za kasnejši poklic pravnika-govornika oziroma pravnice-govornice, je svoj sedanji pomen dobilo v 16. stoletju v Angliji, kjer je postalo del žargona študentov prava t. i. Inns of Court. S to besedo so študentke in študenti začeli označevati nastopanje v simulacijah postopkov pred sodniki, kjer so se urili v argumentiranju fiktivnih pravnih primerov. Kot pojasnjuje prof. Katja Škrubej, beseda »moot« izvira iz skupno germanske (*ga)motan, tako kot tudi nam bolj znana (to) meet oziroma 'srečati'. Obema sorodna beseda gemot pa je v najstarejših zapisih angleškega prava, t. i. dooms zgodnjesrednjeveške gentilne kneževine Kent, označevala isto kot star skupno slovanski in tudi slovenski izraz veča (izpeljano iz pslovan. *vetiti, ki pomeni »govoriti«), tj. zborovanje skupnosti, na katerem se razpravlja o skupnih pravnih zadevah (odvetnik tako pomeni »tisti, ki govori za/v imenu nekoga«).

Tekmovanja, kot omenjeno, praviloma temeljijo na reševanju namišljenih pravnih primerov, kjer študentke in študenti zagovarjajo oziroma zastopajo stranke v postopkih pred sodnimi organi, npr. sodiščem, arbitražo, pri čemer argumente podajajo tako pisno kot tudi ustno. 

Pravna fakulteta sama vsakoletno organizira dve tekmovanji, in sicer Model United Nations tekmovanje s področja mednarodnega prava in mednarodnih odnosov ter Pitamičevo tekmovanje študentov prava, osredotočeno na področje ustavnega prava ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

V preteklem študijskem letu so študentke in študenti Pravne fakultete uspešno nastopali na skoraj 20 domačih in tujih oziroma mednarodnih pravnih tekmovanjih.

TEKMOVANJE MENTORSTVO UVRSTITEV
All-European International Humanitarian and Refugee Law Moot Court Competition Dr. Vasilka Sancin, Dr. Maruša Tekavčič Veber Četrtfinale
CEEMC, Central and East European Moot Court Dr. Ana Vlahek 1. mesto (ekipa), Best Speaker Award (Lea Zahrastnik)
Concours européen des droits de l'homme René-Cassin Filip Dougan 5. mesto
ELMC, European Law Moot Court Dr. Ana Vlahek 2. mesto regionalnega finala oziroma 5. - 8. mesto na svetu
Helga Pedersen Moot Court Competition  Dr. Marjan Kos 4. mesto (regionalni del tekmovanja), 28. mesto (skupna uvrstitev), nagrada za najboljšo govorko na regionalnem delu tekmovanja (Lucija Mežek)
Hugo Sinzheimer Moot Court Competition Dr. Luka Tičar, Dr. Primož Rataj 3. mesto
IBA International Criminal Court (ICC) Moot Court Competition Dr. Vasilka Sancin Četrtfinale
ICC, International Commercial Mediation Competition Dr. Neža Pogorelčnik Vogrinc 11. mesto
Model United Nationas konferenca – MUNLawS Dr. Vasilka Sancin Uspešna udeležba
Model United Nations konferenca - CMUNNY Dr. Vasilka Sancin Uspešna udeležba
Model United Nations konferenca – UCYMUN Dr. Vasilka Sancin, Dr. Maša Kovič Dine 1. mesto (najuspešnejša delegacija), Best Delegate Award (Gal Veber, Benjamin Nahtigal, Marta Lipovec), Best Judge Award (Mark Jeršič), Diplomatic Commendation Award (Lovro Bobnar), Honourable Mention (Rok Šarić)
Monroe E. Price Media Law Moot Ana Samobor 1. mesto na regionalnem delu tekmovanja in uvrstitev na mednarodni del tekmovanja 
PAX Moot Competition Filip Dougan 1. mesto (ekipa), Best Oralist Award (Matej Igličar)
Regionalno Moot Court tekmovanje v postopku pred Evropskim sodiščem za človekove pravice Dr. Jaka Kukavica 3. mesto
SLAM, Sports Law Arbitration Moot Dr. Marjan Kos Uvrstitev med 4 najboljše ekipe
Študentsko tekmovanje Kırımlı Dr. Aziz Bey Dr. Maruša Tekavčič Veber Uvrstitev v skupinski del
Tekmovanje s področja kazenskega prava EU (projekt Pre Crim) Dr. Miha Hafner Tekmovanje je potekalo v mešanih ekipah, v katerih so sodelovali študenti različnih fakultet. Zmagala je ekipa, v kateri sta bila dva predstavnika Pravne fakultete Univerze v Ljubljani. 
Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Dr. Damjan Možina David Hunter Award - Honorable Mention (top 25) - Best Written Memorandum for Claimant; Fali Nariman Award - Honorable Mention (top 26) - Best Written Memorandum for Respondent; Werner Melis Award for Best Memorandum for Respondent - Honorable Mention (top 29)

Pravna tekmovanja

Pravno področje

Pravo Evropske unije.

Nosilka in kontakt

Ana Vlahek

Izvedba tekmovanja

Mednarodno študentsko tekmovanje, ki se ga udeležuje približno 20 ekip iz držav članic Evropske unije in držav kandidatk, je izvedeno na ozemlju Evropske unije. Priprave trajajo od konca januarja do konca aprila.

Sestava ekipe

Govorniki in govornice v vlogi tožnika in toženca (3-4).

Organizator

Britanski center za angleške in evropske pravne študije pod pokroviteljstvom Univerze v Cambridgeu in Sodišča EU. Več informacij je dostopnih na spletni strani tekmovanja. 

Pogoji za sodelovanje: 

  • vpis v najmanj 4. letnik ali drugostopenjski študoij na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani,

  • aktivno obvladovanje angleškega jezika,

  • želja po pridobivanju znanja s področja prava EU,

  • želja po pridobivanju znanja na področju govorništva in priprave memorandumov,

  • pripravljenost vložiti v ta projekt veliko truda in časa od konca januarja do konca aprila,

  • veselje za skupinsko delo.

Prijava

Vsako leto maja oz. junija.

Zadnja uvrstitev

Ekipno 1. mesto (2024)

Člani ekipe: Asta Gerjevič Debevec, Ines Muzaferović, Rok Vidmar

Trenerji (t. i. coaches): as. Masha Korošec, Ana Mestinšek Mubi, Peter Grašič

Mentorica: izr. prof., izr. prof. Ana Vlahek