Pravne klinike

Pravne klinike, organizirane na različnih pravnih področjih, so namenjene aktivnemu sodelovanju študentk in študentov prava s pravnicami in pravniki, ki delujejo v praksi (npr. nevladne organizacije, državni organi, gospodarstvo). Predstavljajo alternativne oblike poučevanja, ki dopolnjujejo teoretično znanje, pridobljeno na temeljnih pravnih področjih. 

Pravne klinike (lahko) ovrednotene s 4 ECTS in se tako izvajajo kot formalizirana obštudijska dejavnost, s katero se nadomešča izbirne predmete. Trenutno so na ta način ovrednotene vse pravne klinike, ki se izvajajo na Pravni fakulteti.

Da se pravna klinika izvede, mora vanjo biti vpisanih vsaj pet študentk in študentov. Izbirni postopek za sodelovanje v pravni kliniki se zaključi do desetega oktobra aktualnega študijskega leta.

Študentke in študenti dodiplomskega študija lahko s pozitivno ocenjeno pravno kliniko zamenjajo izbirni predmet, izbran v začetku študijskega leta, razen če je pravna klinika zaključena v času vpisa v dodatno leto. 

Študentke in študenti podiplomskega študija lahko zamenjajo izbirni predmet, vpisan v začetku študijskega leta, z uspešno opravljenimi obveznostmi tako pri pravni kliniki kot tudi pri simulaciji pravnih postopkov (t. i. pravna tekmovanja), razen če je aktivnost zaključena v času vpisa v dodatno leto. Zamenjava izbirnega predmeta s pravno kliniko je mogoča (a) le s predmetom, pri katerem študentka ali študent še ni opravljal izpita, in (b) le v študijskem letu, v katerem je študentka ali študent uspešno zaključil pravno kliniko oziroma - če je študentka ali študent vpisan na program druge stopnje - v letu, v katerem je zaključil pravno kliniko in se udeležil simulacije pravnih postopkov. 

Če se študent ali študentka udeleži več kot ene pravne klinike v času študija na prvi ali drugi stopnji, se ta dejavnost lahko vpiše v prilogo k diplomi. Če se študent ali študentka druge stopnje udeleži le pravne klinike ali le simulacije pravnih postopkov, se ta dejavnost lahko vpiše v Prilogo k diplomi.