Katedra za pravnoekonomske znanosti
Katedra za pravno ekonomske vede sodi med najmanjše, a je na fakulteti vse od ustanovitve.
O katedri
Katedra za pravnoekonomske znanosti je sestavni del Pravne fakultete Univerze v Ljubljani že od ustanovitve fakultete. Medvojno zgodovino katedre je zaznamoval pravnik in ekonomist profesor Aleksander Bilimovič, ki se je ukvarjal z matematično ekonomijo ter sodil med vodilne svetovne mislece svojega časa. Domnevno je bil tudi v stiku tudi z J. M. Keynesom. Pomemben član katedre je bil tudi profesor Ciril Žebot, ki se je izobraževal v Milanu, Parizu in Pragi, raziskoval primerjalne ekonomske sisteme in korporativizem ter sodeloval z londonsko begunsko vlado. Že ob koncu druge svetovne vojne se je zavzemal za večjo samostojnost Slovenije, po vojni pa je emigriral v ZDA, kjer je vse do upokojitve poučeval na univerzi Georgetown v Washingtonu. V slovenskem prostoru je najbolj znan po knjigi »Slovenija, včeraj, danes in jutri« iz leta 1966, v kateri je napovedal slovensko osamosvojitev.
Povojni čas katedre, na kateri so dalj časa predavali profesorji Vladimir Murko, Jože Rovan in Edvin Premrov, je zaznamoval predvsem profesor Aleksander Bajt, akademik in častni doktor Univerze v Ljubljani, ki se je fakulteti pridružil leta 1950 in tam ostal do upokojitve. V raziskavah je združeval teoretična vprašanja, zlasti na področju lastnine, z analizo konkretnih gospodarskih politik in uporabo naprednih ekonometričnih metod. Veljal je za enega najpomembnejših jugoslovanskih ekonomistov in leta 1963 ustanovil Ekonomski inštitut Pravne fakultete (EIPF), ki je postal vodilni center za makroekonomske ekonometrične analize. Na EIPF sta delovala tudi pokojni akademik, zasl. prof. Jože Mencinger in zasl. prof. Franjo Štiblar. Leta 1971 je EIPF začel z izdajo mesečnika Privredna kretanja Jugoslavije in Gospodarska gibanja, ki je najstarejša slovenska ekonomska revija. Katedra je ves čas ohranjala mednarodno usmerjenost – profesor Bajt je aktivno podpiral izpopolnjevanje v tujini, kar potrjujejo tudi nadaljnje kariere profesorjev, kot so Jože Mencinger, dolgoletni rektor Univerze v Ljubljani, Franjo Štiblar, Marko Simoneti in Katarina Zajc, ki so vsi doktorirali na uglednih ameriških univerzah.
Katedra danes pokriva temeljne vsebine ekonomije in financ v okviru pravnega študija, pri čemer izvaja obvezne predmete Ekonomija, Finance in Ekonomska analiza prava. V višjih letnikih ponuja izbirna predmeta Bančništvo, zavarovalništvo in finančni trgi ter Združitve in prevzemi. Poleg tega katedra pokriva predmet Ekonomska analiza delovanja trga in podjetja v EU, ki je obvezen del gospodarskopravnega modula na drugostopenjskem študiju ali izbirni predmet v okviru enovitega magistrskega študija. S prenovo študijskih programov po bolonjski reformi se je del raziskovalnih in pedagoških usmeritev preusmeril iz tradicionalne makroekonomske analize v smer mikroekonomske analize z izrazito poudarjenim pravnim kontekstom.
Člani katedre so aktivno vključeni v mednarodni znanstveni prostor. Sodelujejo v evropskih projektih, gostujejo na tujih univerzah in raziskovalnih ustanovah ter redno objavljajo v uglednih znanstvenih revijah s področja prava in ekonomije.
Predstojnica
-
prof. dr. Katarina Zajc
Več o osebi-
Kabinet: 205
-
tor 11 - 12.30, GU potekajo preko ZOOM (https://zoom.us/j/931 5609 2673); geslo 037724
-
Člani
doc. dr. Miha Dominko, mag. poslovnih ved
as. dr. Ana Oblak, mag. poslovnih ved
as. dr. Darja Zabavnik, mag. ekon. ved
as. Lana Katarina Gotvan, mag. prava, MJur
as. razis. Ajda Biček, mag. prava
zasl. prof. dr. Franjo Štiblar, univ. dipl. prav., univ. dipl. oec. (upokojeni profesor)
prof. dr. Marko Simoneti, univ. dipl. ekon. (upokojeni profesor)