Erasmus praksa
Program Erasmus+ študentkam in študentom omogoča, da v okviru a študija ali v obdobju 12 mesecev po zaključku študija opravijo praktično usposabljanje v podjetju ali drugi organizaciji v eni izmed držav, ki sodelujejo v programu Erasmus+.
Praksa mora biti vsebinsko povezana s področjem študija, saj gre za strokovno izpopolnjevanje v tujini. Za to jamčita Erasmus koordinator na matični članici in mentor ali mentorica na gostiteljski organizaciji, ki poleg študenta oziroma študentke podpišeta študijski sporazum za prakso oziroma t. i. Learning Agreement for Traineeship. Pri izpolnjevanju sporazuma si lahko pomagate z navodili za izpolnjevanje.
Več informacij o Erasmus praksi je na voljo tudi na spletni strani Univerze v Ljubljani.
Kam in za kako dolgo na prakso
V Erasmus+ so vključene države članice Evropske unije, Islandija, Liechtenstein, Norveška, Severna Makedonija, Turčija in Srbija. Praktično usposabljanje v tujini lahko traja najmanj 2 in največ 12 mesecev, Erasmus finančna pomoč pa se lahko omeji glede na razpoložljiva sredstva.
Pogoji za sodelovanje
Erasmus prakso lahko opravljajo študentke in študenti, ki:
-
imajo v celotnem času izmenjave aktiven status študenta oziroma študentke na matični članici Univerze v Ljubljani, z izjemo diplomantk in diplomantov, ki se prijavijo v zadnjem letniku študija (ko še imajo status študenta oziroma študentke), obvezno do datuma zaključka študija in opravijo praktično usposabljanje po zaključku študija, vendar ne kasneje kot v enem letu po zaključku študija (diplomiranju oziroma magistriranju) oziroma do zaključka upravičenega obdobja, ki je 30. 9. 2025. Za datum zaključka študija se šteje zagovor zaključnega dela ali zadnji izpit (odvisno od ureditve članice) in ne datum izteka statusa študenta oziroma študentke;
-
nimajo neporavnanih finančnih obveznosti iz naslova programa Erasmus ali Erasmus+;
-
ni bil v času študija na stopnji, v okviru katere se prijavlja na ta razpis, sankcioniran v disciplinskem postopku.
Prijava
Študenti in študentke morajo prijavnico na matični instituciji v Službi za mednarodno sodelovanje oddati vsaj en mesec pred pričetkom mobilnosti. Prijava je sestavljena iz: prijavnice za Erasmus+ praktično usposabljanje, izpolnjene po navodilih matične institucije, podpisanega in žigosanega Sporazum za Erasmus+ praktično usposabljanje, t. i. Erasmus+ Learning Agreement for Traineeship, motivacijskega pisma (lahko v slovenskem jeziku) in potrdila o vpisu oziroma statusu študenta oziroma študentke na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.
Več informacij je na voljo na spletni strani Univerze v Ljubljani.
Finančna pomoč
Za Erasmus+ finančno pomoč ter morebitne dodatke mora študent oziroma študentka po oddani prijavi v Službi za mednarodno sodelovanje zaprositi preko spletne prijave na VIS UL. Za prvi dan mobilnosti šteje dan, ko mora biti študent oziroma študentka prisotna na tuji organizaciji (delodajalec), torej prvi delovni dan. Kot zadnji dan se šteje dan, ko zaključi z delom na tuji organizaciji (delodajalec). Finančna pomoč Erasmus+ sofinancira praktično usposabljanje v tujini in ne pokrije stroškov v celoti. Izplačana mora biti pred začetkom mobilnosti.
Več informacij (o zneskih glede na države) je na voljo na spletni strani Univerze v Ljubljani.