Datum objave:
Uspešna izvedba tridnevne svetovne konference o enakosti in protidiskriminacijskem pravu na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani
Na Pravni fakulteti UL je prejšnji teden potekala 12. konferenca protidiskriminacijskega prava v soorganizaciji Berkeleyevega Centra za primerjalno pravo o enakosti in protidiskriminacijsko pravo (BCCE), Zagovornika načela enakosti Republike Slovenije in Pravne fakultete UL. Tema letošnje konference je nosila naslov »(R)evolucija prava enakosti: premislek ob 25-letnici protidiskriminacijskega prava v Evropi in širše«. Mineva namreč 25 let od sprejetja direktive o enakem obravnavanju pri zaposlovanju in delu ter direktive o enaki obravnavi ne glede na raso ali narodnost.
Konference se je udeležilo več kot 200 udeleženk in udeležencev z vsega sveta, natančneje iz 38 različnih držav. V treh dneh se je poleg treh osrednjih nagovorov zvrstilo 5 plenarnih panelov in kar 39 izbirnih panelov oz. delavnic, kjer je s prispevki sodelovalo več kot 130 strokovnjakov in strokovnjakinj za pravo varstva pred diskriminacijo.
Na otvoritveni dan, 2. julija, so udeležence nagovorili predsednica RS Nataša Pirc Musar, direktor BCCE prof. dr. David Oppenheimer, prof. dr. Joy Milligan z Berkeleyeve pravne fakultete, dekan Pravne fakultete UL prof. dr. Miro Cerar, izr. prof. dr. Tilen Štajnpihler Božič ter Zagovornik načela enakosti, Miha Lobnik. Konferenca je bila tudi priložnost za uradni začetek pobude »Equality for All«, ki jo podpirajo Urad visokega komisarja ZN za človekove pravice, Equal Rights Trust in BCCE. Pobuda si prizadeva, da bi strokovna dognanja s področja varstva pred diskriminacijo našla svoje mesto tudi v nacionalnih zakonodajah. Prvi dan pa je zaključil govor podpredsednice Ustavnega sodišča RS, dr. Neže Kogovšek Šalamon, ki je orisala globalne in lokalne trende razvoja protidiskriminacijskega prava, pereče izzive in svetle primere iz prakse – tako iz sfere sodstva in zakonodaje kot širših družbenih gibanj.
Drugi dan konference se je pričel z nagovorom aktivistke Nike Kovač, ki je predstavila kampanjo »My Voice, My Choice« in prizadevanja za varstvo pravice do splava v Evropski uniji. Prav tako so predstavniki in predstavnice institucij za spodbujanje enakosti iz Belgije, Švedske, Avstrije in Slovenije predstavili odmevnejše primere sistemske in individualne diskriminacije, s katerimi so se srečali pri svojem delu. Sledila je strokovna razprava o 25 letih razvoja protidiskriminacjskega prava na področju različnih oblik oviranosti. Zadnji dan konference, 4. julija, je otvorilo predavanje profesorja dr. Davida Oppenheimerja o zatiranju raznolikosti, enakopravnosti in vključenosti v ZDA in širše, ki spodkopava dolgoletna prizadevanja vseh, ki so aktivnih na področju boja proti diskriminaciji.
Več o konferenci in posameznih prispevkih si lahko preberete na povezavi: Programski zbornik.
Fotografije: Zagovornik načela enakosti RS