Pravo v športu
Pravo v športu
Pravna klinika »Pravo v športu« je tematsko usmerjena obštudijska dejavnost, namenjena vsem študentkam in študentom Univerze v Ljubljani. Cilj teoretičnega dela izobraževanja je pridobitev novih znanj in kompetenc s področja prava v športu, praktični del pa je namenjen pridobivanju delovnih izkušenj in poglabljanju teoretičnega znanja v obliki prakse pri različnih športnih organizacijah. Klinika poteka pod mentorstvom asistenta dr. Jake Kukavice ob pomoči študentskih koordinatorjev, v sodelovanju z nekaterimi zunanjimi organizacijami, ki omogočajo opravljanje prakse.
Pravna fakulteta je akreditirala pravno kliniko »Pravo v športu« kot obštudijsko dejavnost. Uspešno zaključena praksa v okviru pravne klinike bo ponovno ovrednotena s 4 ECTS (kot opravljeni predmet Pravne veščine v praksi, na I. ali II. stopnji) ali zapisano kot priloga k diplomi.
Namen
Namen izvajanja klinike je omogočiti boljši vpogled v pravila in dileme pravnega področja, ki v družbi pridobiva vse večjo težo. Preko novega teoretičnega znanja študentom in študentkam ter ostalim udeležencem in udeleženkam predstaviti probleme, s katerimi se sooča praksa, trkom splošnih pravnih pravil s specifiko športnih norm ter iskati boljše rešitve za prihodnost.
Ob ustanovitvi pravne klinike »Pravo v športu« v študijskem letu 2011/12 si je takratna ekipa postavila dva dolgoročna cilja. Prvi je bil vzpostavitev kinike kot redne obštudijske dejavnosti na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Do danes, ko jo organiziramo že 14. leto in ko zanimanje za to področje raste, lahko rečemo, da je ta cilj uspešno dosežen. Še vedno pa ostaja drugi, širši cilj. To je dvig ravni športno-pravnega organiziranja in udejstvovanja.
Izvedba
Pravna klinika »Pravo v športu« bo v študijskem letu 2024/225 potekala v treh glavnih sklopih:
-
teoretični del predavanj (februar 2025) z vodilnimi domačimi in tujimi poznavalci s tega področja,
-
okrogla miza (predvidoma v aprilu 2025),
-
praktični del, opravljanja praks pri mentorskih organizacijah.
Osrednji teoretski del poteka v okviru seminarjev, kjer se v roku dveh tednov zvrstijo predavanja uveljavljenih strokovnjakov in strokovnjakinj s področja prava in športa. Teme predavanj so izbrane tako, da se študentom in študentkam predstavi čim širše področje prava v športu, s tem pa se imajo možnost seznaniti s pravnim področjem, ki ga sicer ni v obveznem študijskem načrtu.
Kot novost smo pred nekaj leti vpeljali tudi okroglo mizo, na katero povabimo strokovnjak in strokovnjakinje z različnih področij, za katere menimo, da nam lahko podajo nov in zanimiv pogled na obravnavano tematiko. Vsako leto izberemo novo, aktualno temo. Do sedaj smo obravnavali tematike, kot so:
-
»Financiranje in nagrajevanje športnikov: Ali bodo novi pristopi izrinili uveljavljene načine?«,
-
»Pravni vidiki boja proti dopingu v športu«,
-
»Zaposlovanje športnikov - med kariero in po njej«,
-
»Pogovor z Aleksandrom Čeferinom, predsednikom UEFA«
-
»Kam pljuje E-šport«
-
»Evropski model športa na razpotju: med razcvetom in zatonom«
Glavni del klinike vedno poteka v začetku drugega semestra. Zvrsti se v nizu predavanj, kjer študentom in študentkam postopoma predstavimo različne vidike prava v športu. Predstaviti želimo čim širši nabor strokovnjakov in strokovnjakinj z raznih področji. Do sedaj smo uspešno sodelovali z:
-
Profesorji Pravne fakultete Univerze v Ljubljani: prof. dr. Peter Grilc (med drugim tudi arbiter na CAS), izr. prof. dr. Klemen Podobnik, izr. dr. Luka Tičar in prof. dr. Saša Zagorc, izr. prof. dr. Tilen Štajnpihler Božič
-
Odvetniki: Blaž Tomažin Bolcar (Odvetniška pisarna Bolcar), mag. Jure Levovnik (Odvetniška pisarna Jadek in Pensa), Tine Mišic (Odvetniška družba Ilič & partnerji), Pavle Pensa (Odvetniška pisarna Jadek in Pensa), Janez Pejovnik, Sabina Markič, Igor Angelovski,
-
Vodstveni in odgovorni člani športnih organizacij: Mladen Čičmir (vodja sektorja za mednarodne in pravne zadeve NZS), dr. Janez Kocjančič (nekdanji predsednik OKS), dr. Tone Jagodic (nekdanji generalni sekretar OKS in arbiter na CAS), Aleš Zavrl (nekdanji generalni sekretar NZS), Janko Dvoršak (SLOADO),
-
Sodniki in drugi iz vrst državnih organov: dr. Vesna Bergant Rakočevič (sodnica na Višjem sodišču v Ljubljani in arbitra na CAS), dr. Marko Ilešič (sodnik Sodišča Evropske Unije), Drago Kos (nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije), Rožle Prezelj (Varuh športnikovih pravic),
-
Nekdanji študenti Pravne fakultete Univerze v Ljubljani: Žiga Frass, Petra Kladnik, Luka Milanović, Ana Podbrežnik,
-
Drugi: Aleksander Čeferin (predsednik UEFA), prof. dr. Jernej Letnar Černič (Evropska pravna fakulteta Nove Univerze), mag. Siniša Mitrović (davčni svetovalec), dr. Peter Merc (Lemur Legal),
-
Tuji predavatelji: Alexander Engelhard (Odvetniška pisarna Arnecke, Sibeth, Dabelstein), prof. dr. David McArdle (University of Stirling), Angelo Rigopoulos (UEFA) William McAuliffe (UEFA), prof. dr. Lionel Bently KC (Hon) (University of Cambridge), prof. dr. Lionel Bently KC (Hon) (University of Cambridge).
Po koncu teoretičnega dela, ko se študenti in študentke seznanijo s potrebnimi osnovami, sledi praktični del klinike. Čim več udeležencem in udeleženkam želimo po zaključenem sklopu predavanj omogočiti tudi udejstvovanje v praksi na področju prava in športa. Izbrani študenti in študentke opravljajo prakso v mentorskih organizacijah, kjer se imajo možnost seznaniti s tekočimi pravnimi zadevami, s katerimi se te ukvarjajo. Na ta način poglobijo in razširijo svoje znanje, pridobljeno tekom teoretičnega dela.
Do sedaj so študenti in študentke uspešno opravljali prakso pri naslednjih mentorskih organizacijah:
-
Nogometna zveza Slovenije,
-
Atletska zveza Slovenije,
-
Košarkarska zveza Slovenije,
-
Triatlonska zveza Slovenije,
-
Olimpijski komite Slovenije,
-
Plavalna zveza Slovenije,
-
Rokometna zveza Slovenija,
-
Slovenska antidoping organizacija,
-
Slovenska univerzitetna športna zveza,
-
Športna unija Slovenije,
-
Zveza za šport invalidov Slovenije,
-
Inšpektorat in Direktorat RS za šolstvo in šport,
-
Javni zavod šport Ljubljana,
-
Varuh športnikovih pravic,
-
Odvetniška pisarna Bolcar,
-
Luka Milanović Sports Law,
-
Odvetnik Janez Pejovnik.
Vsako leto si organizatorji prizadevamo razširiti krog organizacij, pri katerih se opravlja prakso. Ker je prijavljenih študentov in študentk praviloma več kot mest za prakso, je zelo pomembno sodelovanje pri predavanjih. Pri podeljevanju se trudimo ustreči željam posameznic in posameznikov, hkrati pa zadovoljiti potrebe mentorskih organizacij.
Prijava in organizacija
Pravna klinika je namenjena vsem študentom in študentkam Univerze v Ljubljani. Obisk predavanj ni omejen zgolj na študente in študentke Pravne fakultete. Zaželeno je le osnovno poznavanje tematike s kateregakoli vidika (npr. pravnega, športnega, ekonomskega). Pri prijavah študentk in študentov Pravne fakultete Univerze v Ljubljani bodo imeli prednost študenti in študentke višjih letnikov (priporočamo vsaj 4. letnik študija). V primeru prepričljivih razlogov odobrimo prijavo tudi študentom in študentkam 3. letnika v tekočem letu.
Zaradi spremembe pri izvajanju pravnih klinik sprejemamo prijave že v začetku študijskega leta, in sicer do vključno 7. 10. 2024, na e-naslovu pravo.v.sportu@gmail.com.
Zainteresirani pošljite svojo prijavo do vključno 7. oktobra 2024 na: pravo.v.sportu@gmail.com
Mentor klinike bo as. dr. Jaka Kukavica. Soustanovitelj pravne klinike je prof. dr. Saša Zagorc, sicer športni navdušenec in član delovnih teles na NZS in UEFA. V preteklih letih so bili študentski koordinatorji: Aljoša Aleksovski, Jerca Aubreht, Matej Brajnik (soustanovitelj klinike), Aljaž Bratkovič, Jakob Cerovšek, Kaja Deutschbauer, Erika Fabjan, Kristina Jan, Lea Kos, Tomaž Kržan, Andrej Kušar, Jaka Lapajna, Anita Lulić, Lina Matjašič, Eva Mustar, Urša Pirc, Ana Podbrežnik.
Študentski koordinatorki v študijskem letu 2024/2025 sta: Sabina Japić in Barbara Kamnikar.
Kontakti
Za informacije in vsa dodatna vprašanja pišite na e-naslov pravo.v.sportu@gmail.com.
Novice v zvezi s kliniko lahko spremljate na Facebook profilu in Instagramu.