NUK - tečaj storitve razsikovalne infrastrukture za doktorske študente

Spoštovani.

 

Vabimo vas na brezplačen tečaj v Narodno in univerzitetno knjižnico, ki bo potekal 22. 2. 2023 od 10.00 do 13.30 v učilnici NUK na Leskoškovi cesti 12.

STORITVE RAZISKOVALNE INFRASTRUKTURE CLARIN.SI ZA POMOČ PRI ŠTUDIJU IN RAZISKOVALNEMU DELU Z JEZIKOVNIMI PODATKI (22. 2. 2023 ob 10.00 učilnici NUK, Leskoškova cesta 12)

Na tečaju bomo predstavili raziskovalno infrastrukturo za jezikovne vire in tehnologije CLARIN.SI in pokazali, kako lahko pomaga študentom in raziskovalcem pri njihovem delu z jezikovnimi podatki. Spoznali se bomo z repozitorijem CLARIN.SI, platformo za deponiranje jezikovnih virov po načelih FAIR, ter s konkordančniki CLARIN.SI, storitvami za analizo jezikovnih korpusov. Uporabo obeh platform bomo demonstrirali na najbolj popularnih korpusih slovenskega jezika, ki jih ponuja infrastruktura. Tečaj bo naslovil tudi izzive odprte znanosti in odprtih jezikovnih podatkov, kot so varovanje avtorskih pravic in osebnih podatkov. Predavatelji: Izr. prof. dr. Tomaž Erjavec je zaposlen na Odseku za tehnologije znanja IJS in na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Deluje predvsem na izgradnji jezikovnih korpusov in standardizaciji zapisa jezikovnih podatkov, in je največkrat citirani raziskovalec s področja jezikoslovja v Sloveniji. Je nacionalni koordinator slovenskega vozlišča raziskovalne infrastrukture CLARIN.SI ter član odbora za strategijo in upravljanje pri CLARIN ERIC. Leta 2021 je bil prejemnik nagrade Steven Krauwer pri CLARIN ERIC za svoje delo na zbirki korpusov parlamentarnih razprav ParlaMint, leta 2022 pa predsednik programskega odbora letne konference CLARIN. Dr. Jakob Lenardič je zaposlen na Inštitutu za novejšo zgodovino. Raziskovalno se ukvarja tako s tvorbeno-pretvorbeno slovnico in formalnim pomenoslovjem kot tudi s korpusnim jezikoslovjem v okviru širše digitalne humanistike. Z letom 2023 je nacionalni koordinator DARIAH-SI ter vodi iniciativo “CLARIN Resource Families”, katere namen je nuditi raziskovalcem jezikovnih tehnologij zbirko uporabniku prijaznih orodij in virov, ki so dostopni preko mednarodnih centrov CLARIN. Leta 2018 je bil prejemnik nagrade Stevena Krauwerja za mlade raziskovalce na področju CLARIN. Katja Meden, magistrica bibliotekarskih, informacijskih in založniških študij, je mlada raziskovalka na Odseku za tehnologije znanja IJS in asistentka na raziskovalni infrastrukturi slovenskega zgodovinopisja Inštituta za novejšo zgodovino. Raziskovalno deluje na področju digitalne humanistike in jezikovnih tehnologij, ukvarja se s proučevanjem parlamentarnih korpusnih podatkov in metapodatkovnih sistemov. Sodeluje pri dokumentaciji platforme CLARIN.SI in je ena od urednic repozitorija infrastrukture. Tečaj traja od 10.00 do 13.30. Datum izvedbe: 22. februar 2023 Udeležba na tečaju je brezplačna.

Vabljeni k prijavi!

PRIJAVA