Izredni študij
Izredni študij
Izredni študij je ena od dveh oblik organizacije enovitega magistrskega študija, zato se izvaja po enakem študijskem programu kot redni študij. Morebitne posebnosti pri posameznem predmetu (to zlasti velja za obseg predavanj, seminarjev in vaj, izdelava seminarskih nalog, predhodnih preizkusov znanja, kolokvijev ipd.) se določijo z učnim načrtom in vsakoletnim načrtom pedagoškega dela. Če se v program izrednega študija posameznega letnika vpiše manjše število študentk in študentov, se predavanja ne izvedejo, temveč je študij organiziran z uporabo drugih oblik pedagoškega dela (npr. individualne in skupinske konzultacije, seminarji).
Izredni študij je po zahtevnosti enak rednemu. Izredni študenti in študentke morajo opraviti vse s študijskim programom predpisane obveznosti, ki se zahtevajo v okviru rednega študija. Za tekoče študijsko leto se lahko predpišejo z načrtom pedagoškega dela še posebne obveznosti po posameznih letnikih in predmetih. Mednje sodijo zlasti pisni preizkusi znanja, testi oziroma kolokviji in seminarske naloge. Vpis v višji letnik ureja Pravilnik o prehodih.
Zakon o visokem šolstvu in Statut Univerze v Ljubljani enako obravnavata redne in izredne študentke in študente. Tako imajo izredne študentke in študenti enake pravice in obveznosti kot redni študenti. Status študenta oziroma študentke se pridobi z vpisom na univerzo, ne glede na to ali gre za vpis v redni ali izredni študij. Pogoj za vpis v izredni študij ni več sklenjeno delovno razmerje, kot je to nekoč urejal Zakon o visokem šolstvu. Študentke in študenti izrednega študija, ki niso zaposleni ali niso prijavljeni kot iskalci zaposlitve na Republiškem zavodu za zaposlovanje, imajo tako kot redne študentke in študenti v okviru veljavnih predpisov pravico do zdravstvenega zavarovanja, do družinske pokojnine in do preživnine, pravic v Študentski organizaciji, možnost opravljanja občasnih in začasnih del prek pooblaščenih organizacij (študentski servisi), možnost bivanja v študentskih domovih, ipd.
Program izrednega študija se financira s šolninami. Šolnina za posamezni letnik je določena z vsakoletnim cenikom storitev Univerze v Ljubljani. Šolnina zajema organiziranje predavanj, seminarjev in vaj, opravljanje izpitov, kolokvijev, testov, skupinskih in individualnih konzultacij.