Delegacija PF uspešno nastopila na LIMUN 2024

Delegacije Pravne fakultete UL se je prvič udeležila LIMUN 2024 in pobrala štiri nagrade

Med 23. in 25. februarjem 2024 je na univerzi King's College v Londonu (Združeno kraljestvo) potekala mednarodna Model United Nations konferenca – LIMUN 2024, ki se je je letos prvič udeležila tudi delegacija Pravne fakultete Univerze v Ljubljani v sestavi: Irma Alibabić, Maja Časar, Lina Ivanc, Marta Lipovec, Val Marušič, Benjamin Mehić, Ema Mušič, Benjamin Nahtigal, Gal Veber in Metka Vodušek. Ekipo sta mentorirala prof. dr. Vasilka Sancin in as. Anže Mediževec, LLM.

LIMUN oz. London International Model United Nations sodi med največje konference te vrste na svetu, saj se je udeležuje več kot tisoč delegatov s celega sveta. Letošnje, 25. izvedbe LIMUN, se je tako udeležilo 1200 delegatov s 60 univerz, ki so se pomerili med seboj v kar 31 različnih odborih. Konferenca je potekala v celoti v angleškem jeziku. Člani delegacije Pravne fakultete so, po razporeditvi organizatorjev, sodelovali v devetih odborih:

  • UN Women;
  • International Court of Justice (ICJ);
  • North Atlantic Treaty Organization (NATO);
  • UN Environment Programme (UNEP);
  • United Nations General Assembly Third Committee (SOCHUM);
  • Organization of American States (OAS);
  • United Nations Office of Legal Affairs;
  • European Council;
  • UN Human Rights Council (UNHRC).

Gal Veber in Metka Vodušek sta sodelovala v odboru International Court of Justice, kjer je sodišče prisluhnilo argumentom srbske in kosovske strani v postopku izdaje svetovalnega mnenja glede vprašanja skladnosti enostranske deklaracije o neodvisnosti Kosova z mednarodnim pravom. V odboru je sodelovala deset sodnikov in 6 odvetnikov. Metka Vodušek je nastopila kot sodnica, Gal Veber pa je kot prvi odvetnik za Srbijo s suverenim nastopom osvojil nagrado za najboljšega odvetnika tega odbora (Best Advocate Award).

Irma Alibabić je zastopala barve Tajske v odboru UN Women, kjer sta dnevni red krojili izrazito večplastni temi Promoting the Economic Empowerment of Women in Rural Areas ter Improving access to political participation for women across countries. Za svoj prepričljiv nastop v odboru, kjer so sprejeli tudi resolucijo, ki jo je predlagala, si je prislužila nagrado Honourable Mention Award.

Benjamin Nahtigal je v odboru UN Human Rights Council zastopal Združene države Amerike razpravah o preprečevanju sodobnega suženjstva v svetovnih dobaviteljskih verigah ter o pravici do stanovanja v gosto poseljenih urabnih središčih ter osvojil nagrado Honourable Mention Award.

Benjamin Mehić je predstavljal Španijo v odboru United Nations Office of Legal Affairs, ki je razpravljal o reformi pravnega okvirja za zagotavljanje zaščite prosilcev za azil in beguncev ter o reformi mednarodnega sistema dostopa do mednarodnih sodišč in o možnosti pritožb zoper izdane (raz)sodbe. Odbor je sprejel resolucijo, ki je bila oblikovana na podlagi njegovega osnutka, s svojo prepričljivostjo v njenem zagovarjanju in sposobnostjo prepričevanja ostalih delegatov, da so jo podprli, pa je osvojil nagrado Most Improved Delegate Award.

V NATO odboru je Norveško zastopal Val Marušič. Delegati so razpravljali o vprašanju okrepitve evro-atlanske varnosti preko sodelovanja s partnerji v indo-pacifiškem prostoru ter o problematiki enostranskih ukrepov držav članic v primeru anomalij na njihovih državnih mejah.

Odbor European Concil je v luči aktualnih humanitarnih dogajanj po svetu in prihajajočih evropskih volitev naslovil tematiki Strengthening the EU’s place on the international scene in matters of humanitarian aid and development in Debating the addition of a Pan-European constituency for representatives in the European Parliament. Marta Lipovec je v močni konkurenci zastopala Grčijo.

United Nations General Assembly Third Committee se je posvetil post-kolonialnim razpravam o vračilu umetnin, ki so bile v času kolonializma prepeljane v muzeje kolonialnih velesil ter o vključevanju avtohtonih ljudstev v postopke demokratičnega sodelovanja. Lina Ivanc je predstavljala Indonezijo, odbor pa je sprejel resolucijo, ki jo je predlagala.

V odboru Organization of American States je Ema Mušič nastopala v imenu El Salvadorja, in razpravljala o problematiki intervencije tujih držav na območju obeh Amerik. S svojim aktivnim in prizadevnim nastopom je doprinesla h kakovostni razpravi v odboru, ki je že sam po sebi potekal na najvišji stopnji zahtevnosti (t.i. »expert level«).

V UN Environment Programme odboru je Maja Časar v vlogi predstavnice Kolumbije naslovila dve tematiki, in sicer Devising sustainable strategies to promote a green tourism industry ter Assessing the challenges to achieving a green energy transition.

Udeležbo je finančno podprl Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije.

Zavarovalnica Triglav

.

Galerija