Korosec Damjan
  • Funkcija

  • Naziv

    redni profesor Kazensko pravo

  • Kontakt

    01 420 31 91

  • Kabinet

    411

  • Elektronski naslov

    damjan.korosec@pf.uni-lj.si

  • Član/ica

    Katedra za kazensko pravo

  • Govorilne ure

    sre 8 - 9.30, po predhodni najavi po e-pošti, Med 23.4.2025 ter 4.5.2025 bo prof. dr. Damjan Korošec službeno odsoten, zato ne bo dosegljiv.

Damjan Korošec je redni profesor za kazensko pravo na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani (od 2010). Kazensko pravo je vzporedno predaval tudi na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani pa občasno terminologijo kazenskega prava za prevajalce in tolmače. Obdobno je raziskovalno sodeloval z Inštitutom za kriminologijo pri Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani v sodelovanju z akad. prof. dr. dr. h.c. mult. Janezom Kranjcem kot nosilec razvija predmet Tuja pravna terminologija – Nemščina.

Raziskovalno deluje na področju splošnega pojma kaznivega dejanja, sistema posebnega dela materialnega kazenskega prava, medicinskega in spolnega kazenskega prava ter mednarodnega kazenskega prava. V svoje delo vključuje obsežne primerjalnopravne prvine. Raziskovalno je deloval v Nemčiji, Avstriji, Švici, na Nizozemskem, Češkem, predavateljsko-izobraževalno tudi na Poljskem, Madžarskem, v Portugalski, Srbiji, Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Turčiji, Gruziji in Armeniji. V letih 2003 in 2004 je bil nosilec raziskovalne štipendije Sklada Alexandra von Humboldta, večkrat je prejel štipendijo Inštituta Maxa Plancka za tuje in mednarodno kazensko pravo (Freiburg, Nemčija). 

Je avtor, soavtor ali sourednik številnih monografskih del, med drugim sourednik in soavtor Velikega znanstvenega komentarja posebnega dela KZ-1 v več izdajah (Uradni list in Založba Pravne fakultete Univerze v Ljubljani), avtor učbenika Medicinsko kazensko pravo (zadnja izdaja 2016), glavni avtor monografije Spolno kazensko pravo (2024).

Kot študent je bil prejemnik štipendije Zveznega ministrstva za znanost in tehnologijo Republike Avstrije za dvomesečni raziskovalni projekt na Univerzi na Dunaju (1992) ter Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani za izjemen raziskovalni dosežek (1993, v soavtorstvu s Katjo Škrubej). Leta 1995 je opravil pravniški državni izpit, od leta 2005 pa je član Komisije za medicinsko etiko Republike Slovenije.

Bil je mentor dveh mladih raziskovalcev, pri več nagrajenih študentskih raziskovalnih dosežkih (nagrada dr. Uroša Seljaka Univerze v Ljubljani, Prešernova nagrada Univerze v Ljubljani, priznanja in nagrade Pravne fakultete Univerze v Ljubljani) in več doktorandov in doktorandk s področja materialnega kazenskega prava.