doc. dr.
Maša Kovič Dine
univ. dipl. prav.

-
Funkcija
-
Naziv
docent Mednarodno pravo
-
Kontakt
-
Kabinet
111
-
Elektronski naslov
-
Član/ica
Katedra za mednarodno pravo
-
Govorilne ure
tor 9 - 11, v kabinetu
Maša Kovič Dine je docentka za katedri za mednarodno pravo. Po zaključenem magistrskem študiju na Pravni fakulteti Univerze v Torontu (Kanada), se je najprej zaposlila kot raziskovalka pri G7 Research Group pri Munk School of Global Affairs and Public Policy Univerze v Torontu, nato pa kot asistentka na katedri za mednarodno pravo Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, kjer je tudi zaključila doktorski študij. Svoje raziskovalno delo usmerja predvsem na področja mednarodnega okoljskega prava, prava podnebnih sprememb in prava morja. V zimskem semestru leta 2023 je kot gostujoča predavateljica predavala na Pravni fakulteti Univerze v Miamiju (ZDA), redno pa gostuje tudi pri predmetu Transnational Environmental Law na Pravni fakulteti Univerze v Antwerpnu (Belgija). Leta 2022 je raziskovalno gostovala na Centre for Studies and Research pri Haaški akademiji za mednarodno pravo. Sodeluje pri številnih mednarodnih in nacionalnih raziskovalnih projektih, med leti 2019 in 2021 pa je bila vodja Ciljnega raziskovalnega projekta z naslovom Ovire za dostojno življenje prebivalcev v romskih naseljih na področjih, ki so definirana v Okvirju EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do 2020. Kot somentorica vodi mednarodno okoljsko pravno kliniko in pripravlja študentske ekipe, ki se pripravljajo za mednarodna tekmovanja: All-European International Humanitarian and Refugee Law, Moot Court, Jean-Pictet Competition, International Criminal Law Moot Court Competition in Stetson International Environmental Law Moot Court Competition. Na omenjenih tekmovanjih je večkrat sodelovala tudi kot sodnica. Vodi tudi različne študentske raziskovalne projekte. Je koordinatorica serij mednarodnih znanstvenih konferenc za naslovom Contemporary Challenges of International Environemental Law in Responsibility to Protect in Theory and Practice. Je članica in tajnik Društva za mednarodno pravo za Slovenijo (ILA), podpredsednica Društva za Združene narode za Slovenijo ter članica European Society of International Law (ESIL), World Commission on Environmental Law pri International Union for Conservation of Nature (IUCN), kjer je tudi članica Rights of Nature Task Force.
Izbrane objave
KOVIČ DINE, M. (2023): Testing the climate readiness of the international regime on terrestrial protected areas?, in: MALJEAN-DUBOIS, S. (ed.), PEEL, J. (ed.), Climate change and the testing of international law = Le droit international au défi des changements climatiques. Leiden; Boston: Brill Nijhoff, 573-600.
KOVIČ DINE, M. (2023): Odgovornost države za neuporabo oziroma neustrezno uporabo umetne inteligence pri preprečevanju poplav in vplivi na človekove pravice, Podjetje in delo 49 (2023) 6-7, 1051-1064.
KOVIČ DINE, M. (2020): Podnebne tožbe v mednarodnem okolju, Podjetje in delo 46 (2020) 6-7, 937-950.
SANCIN, V., KOVIČ DINE, M., TURŠIČ, D. (2021): (Ne)primernost uporabe kriterija avtohtonosti za urejanje položaja Romov v Sloveniji, Razprave in gradivo: revija za narodnostna vprašanja (2021) 87, 47-68.
KOVIČ DINE, M. (2019): Consequences of the recognition of forest protection as a common concern of humankind for the Anthropocene, in: LIM, M. (ed.), Charting environmental law futures in the anthropocene. Singapore: Springer, 95-105.
Projekti
(RE)KONCEPTUALIZACIJA PRAVNE PARADIGME GLEDE PODNEBNIH SPREMEMB: Razvoj nove pravne normalnosti za doseganje trajnostnih praks. Raziskovalni projekt ARIS (J5-50168 ).
Razvoj in uporaba umetne inteligence v luči negativnih in pozitivnih obveznosti države zagotavljati pravico do življenja. Raziskovalni projekt ARIS (J5-3107).
Pravna in ekonomska analiza vpliva staranja prebivalstva na zakonodajo. Raziskovalni projekt ARIS (J7-1821).
Strukturna diskriminacija kot ovira pri doseganju cilja dostojnega življenja za vse. Raziskovalni projekt ARIS (V5-1921).
Ovire za dostojno življenje prebivalcev v romskih naseljih na področjih, ki so definirana v Okvirju EU za nacionalne strategije vključevanja Romov do 2020. Raziskovalni projekt ARIS (V5-1920) Vodja projekta.
Vključevanje pravnega izrazja evropskega prava v slovenski pravni sistem. Raziskovalni program ARIS (P5-0217).