Erasmus izmenjava
Program Erasmus+ Študentkam in študentom omogoča, da del rednih študijskih obveznosti na katerikoli stopnji študija (vključujoč pripravo diplomskih, magistrskih ali doktorskih nalog, a izključujoč raziskovalno delo, ki ni neposredna študijska obveznost) namesto na matični instituciji opravijo na partnerski instituciji v tujini. Partnerske institucije so tiste institucije, s katerimi ima matična univerza ali članica podpisan medinstitucionalni sporazum o izmenjavi študentk in študentov v določenem študijskem letu.
Status študenta oziroma študentke v času izmenjave je izenačen s statusom študentk in študentov v državi gostiteljici. Partnerska institucija gostujočim študentom in študentkam v okviru programa Erasmus+ ne sme zaračunavati stroškov šolnine, vpisnine, izpitov, vstopa v knjižnico, uporabe laboratorijev ali podobno; zaračuna lahko le manjše zneske za zavarovanje, članstvo v študentski organizaciji, drobni material (kopije, laboratorijski material ipd.).
Obdobje in cilji mobilnosti
Obdobje fizične mobilnosti v tujini je omejeno od najmanj 2 do največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija oziroma do največ 24 mesecev v primeru enovitega magistrskega študijskega programa. Obdobje fizične mobilnosti v tujini lahko študent kombinira z izvedbo virtualne mobilnosti, do skupnega trajanja največ 12 mesecev, pri čem virtualni del mobilnosti ni financiran s sredstvi Erasmus+ in se ne šteje v kvoto Erasmus+ statusa.
Cilji mobilnosti so izboljšanje učnih kompetenc, povečanje zaposljivosti in možnosti zaposlitve, povečanje samoiniciativnosti in podjetništva, povečanje samozavesti in samospoštovanja, izboljšanje znanja tujih jezikov in digitalnih kompetenc, povečanje medkulturne zavesti, aktivnejše sodelovanje v družbi, okrepitev pozitivne interakcije z osebami iz različnih okolij, boljše poznavanje EU projektov in EU vrednot in povečanje motiviranosti za nadaljnje izobraževanje (formalno in neformalno) ter usposabljanje po opravljeni mobilnosti.
Več informacij o programu najdete na spletni strani Evropske komisije.
Kam na izmenjavo
V Erasmus+ so vključene države članice Evropske unije, Islandija, Liechtenstein, Norveška, Severna Makedonija, Turčija in Srbija. Pravna fakulteta ima sklenjene bilateralne sporazume z več kot 120 partnerskimi univerzami iz 31 držav, študentkam in študentom pa zagotavlja skoraj 250 mest za izmenjavo.
Pogoji za sodelovanje
V programu lahko sodelujejo študentke in študenti, ki so:
-
zaključili najmanj prvi letnik študija,
-
so v tekočem študijskem letu vpisani v organiziran visokošolski študijski program z javno veljavnostjo, ki vodi do prvostopenjske oziroma drugostopenjske diplome ali do doktorata, institucija pa je upravičena do sodelovanja v programu Erasmus,
-
imajo poravnane vse finančne obveznosti do programa Erasmus.
Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani se na izmenjavo lahko prijavijo študentke in študenti, vpisani najmanj v tretji letnik študija. Prednost pri izboru imajo študentke in študenti višjih letnikov.
Prijava in izbirni postopek
Fakultetni razpis je objavljen novembra ali decembra za prihodnje študijsko leto. Kmalu po objavi razpisa je organiziran vsaj en informativni sestanek.
Zainteresirani kandidat oziroma kandidatka, ki izpolnjuje razpisne pogoje, se mora v roku, navedenem v razpisu, prijaviti na razpis, in sicer z oddajo prijavnega obrazca v ŠIS. Prijavnemu obrazcu, v katerem izbere želeno institucijo v tujini in predvideno trajanje izmenjave, je potrebno priložiti še življenjepis, motivacijsko pismo in dokazilo o znanju tujega jezika. Prijavo je moč oddati na največ tri različne fakultete.
O končni izbiri odloči fakultetni Erasmus koordinator ali komisija, ki jo določi koordinator. Izbira se opravi na podlagi oddanih spletnih prijav, lahko pa tudi dodatno na podlagi intervjujev s kandidati in kandidatkami.
Po opravljenem izboru fakulteta tujim institucijam pošlje obvestilo (t. i. nominacijo) s kontaktnimi podatki izbranega študenta ali študentke. Tuje institucije študentu ali študentki nato pošljejo nadaljnje informacije o študiju in bivanju med izmenjavo.
Študijske obveznosti v tujini in priznavanje izpitov
Na tuji instituciji so študenti in študentke vključeni v tamkajšnje akademsko in družabno življenje. Obiskujejo predavanja in seminarje ter opravljajo predhodno dogovorjene obveznosti. Po zaključenem obdobju študija v tujini bo institucija gostiteljica poslala potrdilo o opravljenih študijskih obveznostih, v katerem bodo prikazani rezultati študija. Obdobje študija, opravljenega v tujini, bo matična institucija v celoti priznala v akademske namene, če bodo izpolnjene vse obveznosti.
Pred svojim odhodom v tujino se morajo študenti in študentke seznaniti s študijskim programom tuje institucije in skrbno izbrati obveznosti, ki jih nameravajo v tujini opraviti.
Študent oziroma študentka Univerze v Ljubljani naj bi v enem semestru na izmenjavi pridobila vsaj 20 ECTS (oziroma 40 ECTS v dveh semestrih). Izjema velja za tiste študentke in študente, ki bodo v tujini pripravljali zaključno delo oziroma bodo pridobili na izmenjavi manj kot 20 ECTS na semester, in lahko prosijo za Erasmus+ finančno pomoč za največ 3 mesece.
Študent oziroma študentka lahko opravlja izpite iz predmetov na drugi pravni fakulteti, s katero je Pravna fakulteta v Ljubljani sklenila bilateralni sporazum v okviru programa Erasmus (partnerska pravna fakulteta), skladno s pogoji, ki veljajo za izmenjavo študentov v tem programu.
Študent oziroma študentka lahko namesto izbirnih semestrskih predmetov Pravne fakultete Univerze v Ljubljani izbere eno ali dvosemestrski predmet na drugi instituciji. Študent oziroma študentka lahko namesto obveznih predmetov Pravne fakultete Univerze v Ljubljani opravi obveznosti pri predmetu na drugi instituciji zgolj, če je ta po vsebini in obsegu primerljiv z obveznim predmetom na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Pravila za priznavanje obveznosti, opravljenih v tujini, je sprejela Komisija za študijske zadeve Pravne fakultete. Priznavanje izbirnih predmetov sodi v pristojnost Službe za mednarodno sodelovanje medtem ko o priznanju obveznih predmetov na predlog nosilca ali nosilke predmeta odloča Komisija za študijske zadeve, ki se sestaja enkrat mesečno.
Študijski sporazum
Pred odhodom v tujino morajo študenti oziroma študentke izpolniti študijski sporazum ali t. i. Learning Agreement , ki predstavlja temeljni dokument v postopku, in ga posredovati na visokošolsko institucijo, na kateri bodo opravljali izmenjavo (do določenega roka te institucije). Dogovor podpišeta (poleg študenta oziroma študentke) tudi obe instituciji (matična in tuja). V imenu Pravne fakultete je podpisnik Erasmus koordinator Luka Tičar. Pri izpolnjevanju študijskega sporazuma si lahko pomagate z navodili za izpolnjevanje.
Finančna pomoč
Študent oziroma študentka lahko glede na nacionalna pravila zaprosi za pridobitev finančne podpore iz programa, t. i. »Erasmus štipendije« oziroma Erasmus finančne pomoči. Finančno pomoč ureja neposredno z Univerzitetno službo za mednarodno sodelovanje, potem ko ima potrjeno prijavo.
Kot omenjeno, je obdobje študija v tujini je omejeno na najmanj 2 do največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija. V primeru enosemetrske izmenjave je Erasmus finančna pomoč omejena na 5 mesecev financiranja, v primeru celoletne izmenjave pa na 10 mesecev. Študenti oziroma študentke, ki v tujini pripravljajo zaključno delo oz. pridobijo manj kot 20 ECTS na semester, lahko prosijo za Erasmus+ dotacijo za največ 3 mesece. Študentke in študenti iz okolja z manj priložnostmi, lahko zaprosijo za dodatek k Erasmus štipendiji, ki v letu 2024/25 znaša 250 EUR mesečno. Študentke in študenti s posebnimi potrebami lahko za dodatna sredstva zaprosijo v skladu s posebnimi pravili.
Študentkam in študentom, ki bodo v kraj mobilnosti potovali z avtobusom, vlakom, plovilom ali skupinskim prevozom (npr. kombi prevoz), se ob koncu izmenjave na podlagi ustreznih dokazil lahko izplača enkratni dodatek za zeleno potovanje v višini 50 EUR.