Podatki o programu

Osnovne informacije

Tretjestopenjski doktorski študij prava je vrh študijskega procesa na področju pravnih znanosti in je namenjen najsposobnejšim študentkam in študentom, motiviranim za samostojno znanstveno-raziskovalno delo na izbranem pravnem področju. Izvaja se kot enovit štiriletni študij, pri katerem vsak študent oziroma študentka izbere enega izmed 13 usmeritvenih modulov: Civilno pravo, Delovno pravo in pravo socialne varnosti, Ekonomska analiza prava, Evropsko pravo, Gospodarsko pravo, Kazensko pravo, Kriminologija, Mednarodno pravo, Pravna zgodovina, Rimsko pravo, Teorija prava in države, Upravno pravo, Ustavno pravo. 

Po uspešno končanem študiju pridobi doktorand oziroma doktorandka znanstveni naslov doktor oziroma doktorica znanosti.

Razpis za vpis in financiranje

Na spletni strani Doktorske šole Univerze v Ljubljani je objavljen  razpis za vpis v doktorske študijske programe 3. stopnje za študijsko leto 2024/2025. Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani v študijskem letu 2024/2025 razpisuje 41 mest za vpis v doktorski študijski program Pravo. Rok za prijavo za vpis v doktorski študijski program Pravo je 21. avgust 2024. Prijava je elektronska, dostopna do zaključka prijavnega roka na spletnem portalu eVŠ

Kandidati in kandidatke, ki se za vpis prijavljajo s tujimi listinami o izobraževanju, zahtevo za priznavanje izobraževanja oddajo skupaj s prijavo za vpis preko portala eVŠ. Informacije o postopkih priznavanja izobraževanja so dosegljive na naslednji povezavi.

V priloženi datoteki objavljamo informacijo o pripadajočem številu vpisnih mest po posameznih modulih z napotki za prijavo. Več informacij o študiju, ki bi jih kandidati oziroma kandidatke potrebovali ob prijavi za vpis, je na voljo v Referatu za doktorski študij.

Informacije o višini šolnine in sofinanciranju v študijskem letu 2024/25 bodo objavljene v kratkem. Za več informacij se obrnite na Referat za doktorski študij. Arhiv cenikov je dostopen tukaj.

Učni načrti

V prenovljenih učnih načrtih je naveden le nosilec predmeta, vsi izvajalci in njihove reference pa so navedeni v ločeni datoteki. Pogoji za izkazovanje raziskovalne aktivnosti (so)mentorja oziroma (so)mentorice so objavljeni tukaj, medtem ko so podatki o raziskovalni aktivnost, ki je pogoj za (so)mentorstvo, dostopni v sistemu SICRIS.

Program

Prvi letnik študija poteka v obliki predavanj ter individualnega raziskovalnega dela za pripravo dispozicije doktorske disertacije, ki jo doktorand oziroma doktorandka predstavi v drugem letniku študija, in sicer v okviru prvega doktorskega seminarja. Tretji letnik študija je v celoti namenjen individualnemu raziskovalnemu delu za pripravo doktorske disertacije. V četrtem letniku doktorand oziroma doktorandka predstavi dosežen napredek pri raziskavi, in sicer v okviru drugega doktorskega seminarja.

Če je pri predmetu vpisanih 10 in več študentk ali študentov, se predmet izvede v obliki predavanj. 

Če je pri predmetu vpisanih 5 do 9 študent ali študentov, se predmet izvede v obliki skupinskih konzultacij v obsegu največ 1/3 ur predavanj pri predmetu. 

Če so pri predmetu vpisani 1 do 4 študenti ali študentke, se predmet izvede v obliki individualnih konzultacij v obsegu 2 ur neposredne pedagoške obveznosti na študenta ali študentko.

Potek študija

Prijava teme

Doktorand oziroma doktorandka mora pred vpisom v drugi letnik doktorskega študija predložiti prijavo teme doktorske disertacije z izdelano dispozicijo doktorske disertacije. Prijavo teme je ob pisni vlogi treba oddati tudi v sistemu ŠIS in tam shraniti PDF format oziroma preslikavo obrazca B3 Prijava teme z izjavo o avtorstvu. Prijava teme in izjava o avtorstvu morata biti ob oddaji podpisani v fizični in elektronski obliki.

Prijava teme doktorske disertacije vsebuje a) podatke o doktorandu oziroma doktorandki, b) podatke o predlaganem mentorju oziroma mentorici in morebitnem somentorju oziroma somentorici, c) ime študijskega programa in izbranega modula, d) naslov ter e) morebitni predlog izdelave naloge v angleškem jeziku. Obvezne priloge so navedene v nadaljevanju. 

Pomembno: potencialni mentorji in mentorice niso dolžni sprejeti kandidata oziroma kandidatke.

Po sklepu Komisije za doktorski študij Univerze v Ljubljani naj bo naslov teme brez dvopičij, podpičij, pomišljajev in podrednih stavkov. Naslov v angleškem jeziku je treba predhodno uskladiti z mentorjem oziroma mentorico. Za izdelavo naloge v angleškem jeziku lahko doktorand oziroma doktorandka skladno s Statutom Univerze v Ljubljani zaprosi, če je tujec ali tujka oziroma je tujec ali tujka (so)mentor oziroma (so)mentorica ali član oziroma članica Komisije za spremljanje doktorskega študenta.

Prijava teme doktorske disertacije vsebuje naslednje obvezne priloge:

  1. izjavo predlaganega mentorja oziroma mentorice in somentorja oziroma somentorice, da s predlogom teme soglašajo, in seznam 3–5 njihovih referenc s širšega področja teme doktorske disertacije ter šifro SICRIS, kadar jo ti imajo,
  2. strokovni življenjepis doktoranda oziroma doktorandke z navedbo datuma prvega vpisa na doktorski študij, 
  3. bibliografijo, 
  4. soglasje Komisije Republike Slovenije za medicinsko etiko ali druge etične komisije ali dovoljenje Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin za izvajanje poskusov na živalih, kadar narava predlagane teme doktorske disertacije to zahteva, 
  5. dispozicijo doktorske disertacije, dispozicijo doktorske disertacije v angleškem jeziku, kadar je podan predlog pisanja v angleškem jeziku in kadar je član oziroma članica Komisije za spremljanje doktorskega študenta tujec ali tujka in ne razume slovenskega jezika (sklep Komisije za doktorski študij Univerze v Ljubljani).

Podrobnejši postopek urejanja mentorstva in prijave teme urejajo 32. in nasl. členi Pravilnika o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani.

Dispozicija in prvi doktorski seminar

Dispozicija doktorske disertacije v skladu s 36. členom Pravilnika o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani obsega: a) naslov disertacije v slovenskem in angleškem jeziku (z malimi tiskanimi črkami), b) znanstveno področje doktorske disertacije, d) Obrazec NRRP oziroma osnutek Načrta ravnanja z raziskovalnimi podatki v skladu s 50. členom Pravilnika o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani in d) opredelitev raziskovalnega dela, ki vključuje: 

  • kratek pregled ožjega znanstvenega področja in prikaz dotedanjih raziskav na področju doktorske disertacije ter namen raziskave,

  • jasno predstavljene hipoteze ali raziskovalna vprašanja ali cilje s kratko obrazložitvijo,

  • zasnovo raziskav in opis metod raziskovanja,

  • opredelitev pričakovanih rezultatov in izvirnega prispevka k znanosti,

  • seznam relevantne literature s področja doktorske disertacije (ne šteje v obseg 3 do 7 strani).

V skladu s sklepi Komisije za doktorski študij Pravne fakultete v Ljubljani so pogoj za opravljanje prvega doktorskega seminarja uspešno opravljene študijske obveznosti prvega letnika doktorskega študija v celotnem obsegu 60 kreditnih točk. Pogoj opravljenih izpitnih obveznosti prvega letnika doktorskega študija ne vključuje obveznosti objave znanstvenega članka, ki jo mora študent oziroma študentka izpolniti do zaključka doktorskega študija. 

Podrobnejši postopek (imenovanje Komisije za spremljanje doktorskega študenta, predstavitev dispozicije doktorske disertacije, njena ocena, potrditev dispozicije doktorske disertacije na Senatu Univerze v Ljubljani) urejajo 37. in nasl. členi Pravilnika o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani.

Znanstveni članek

Doktorski študent oziroma doktorska študentka mora v okviru doktorskega študija objaviti vsaj en znanstveni članek v eni izmed domačih ali tujih periodičnih publikacij. Obveznost objave izvirnega znanstvenega članka in nanjo vezan postopek ureja Pravilnik o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani. Ta določa, da mora doktorand oziroma doktorandka imeti objavljen ali v objavo sprejet izvirni znanstveni članek ob oddaji doktorske disertacije v oceno. Pri vseh objavah, povezanih z raziskovalnim delom v okviru doktorskega študija, mora biti navedena afiliacija »Univerza v Ljubljani«. To velja tudi v primeru, ko so doktorand oziroma doktorandka ali (so)mentor oziroma (so)mentorica zaposleni v drugi organizaciji.

Ob določbah Pravilnika, morajo doktorske študentke in doktorski študenti upoštevati naslednje sklepe Komisije za doktorski študij Pravne fakultete Univerze v Ljubljani:

  • Članek je potrebno predložiti v oceno najkasneje do oddaje izdelane doktorske disertacije.

  • Pri pripravi članka doktorski študent oziroma sodeluje s svojim mentorjem oziroma mentorico, ki mu pri tem pomaga s svojimi nasveti oziroma članek pred objavo tudi pregleda. Mentor oziroma mentorica naj ne bi bil recenzent oziroma recenzentka takšnega članka, kandidati in kandidatke pa morajo pri pisanju znanstvenih člankov upoštevati predpisana pravila za pripravo le-teh. Če slednja za posamično revijo niso posebej predpisana, se je treba držati pravil znanstvenega pisanja kot jih prepisuje Zbornik znanstvenih razprav Pravne fakultete v Ljubljani.

  • Uveljavljani članek mora biti glede na zasnovo študijskega programa in namen te študijske obveznosti vsaj s širšega področja doktorske disertacije.

  • Negativna ocena izpolnjevanja kriterijev znanstvenosti članka: postopek za zaključek doktorskega študija je mogoče  nadaljevati, oziroma  poročila o oceni doktorske disertacije posredovati v obravnavo Senatu Pravne fakultete, po sprejemu sklepa, da  članek, ki ga je doktorand oziroma doktorandka predložila v oceno Komisiji za doktorski študij Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, izpolnjuje kriterije znanstvenosti.

Doktorska disertacija

Doktorska disertacija je pisno zaključno delo, ki predstavlja samostojen in izviren prispevek na znanstvenem področju doktorske disertacije. Postopek njene priprave podrobneje ureja Pravilnik o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani

V skladu s pravilnikom mora vsebovati:

  • naslov v slovenskem in angleškem oziroma drugem jeziku v primeru študija tujega jezika in književnosti,

  • izvleček v slovenskem in angleškem jeziku (največ 300 besed), ki se objavi v Repozitoriju Univerze v Ljubljani,

  • kazalo vsebine in po potrebi tudi druga kazala,

  • pregled področja oziroma problemsko ozadje,

  • namen raziskovalnega dela,

  • hipoteze ali raziskovalna vprašanja ali cilje,

  • opis raziskovalne metodologije,

  • rezultate,

  • razpravo,

  • sklepe,

  • seznam literature in virov,

  • končno različico načrta ravnanja z raziskovalnimi podatki in morebitne druge priloge,

  • obsežen povzetek z uporabo ustrezne znanstvene terminologije v slovenskem jeziku, če je disertacija pisana v tujem jeziku.

K doktorski disertaciji se priloži izjava doktorandke oziroma doktoranda, da je predložena disertacija njegovo samostojno delo in da je elektronski izvod identičen tiskanemu. 

V skladu s Pravilnikom o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani morajo biti raziskovalni podatki, ustvarjeni in zbrani za potrebe doktorske disertacije, objavljeni ali drugače dostopni na način, ki omogoča njihovo preglednost, dostopnost, interoperabilnost ter možnost ponovnega vrednotenja in uporabe. Doktorand oziroma doktorandka osnutek NRRP s pomočjo obrazca izdela najkasneje pred oddajo vloge za potrditev dispozicije doktorske disertacije na senatu članice, med raziskovalnim delom ga sproti posodoblja in dopolnjuje, končno različico NRRP pa odda skupaj z izdelano doktorsko disertacijo.

Postopek priprave in oddaje doktorske disertacije podrobneje urejajo 44. in nasl. členi Pravilnika o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani.

Oddaja zaključnega dela

Rok za oddajo doktorske disertacije določa Pravilnik o doktorskem študiju UL, ob upoštevanju 128. člena Statuta Univerze v Ljubljani, ki v primeru izgube statusa študenta oziroma študentke določa upoštevanje sprememb akreditiranega študijskega programa.

Postopek oddaje elektronske oblike zaključnega dela poteka izključno preko ŠIS. Po oddaji elektronske oblike zaključnega dela je v sistemu ŠIS dostopen tudi obrazec Izjava o avtorstvu. Študent oziroma študentka po oddaji elektronske verzije zaključno delo odda tudi v pisni obliki. Predložiti je treba najmanj šest vezanih izvodov doktorske disertacije oziroma po en izvod za vsakega izmed članov komisije za njeno oceno in tri izvode za knjižnici (Pravna fakulteta in NUK). Sestavni del doktorske disertacije je tudi obrazec Izjava o avtorstvu, ki jo je treba vezati skupaj z doktorsko disertacijo in sledi prvi notranji naslovni strani. Podrobna navodila za oddajo doktorske disertacije so dostopna v ŠIS.

Postopek priprave in oddaje doktorske disertacije podrobneje urejajo 44. in nasl. členi Pravilnika o doktorskem študiju Univerze v Ljubljani, medtem ko njeno oceno oziroma zagovor urejajo 51. in nasl. členi.

Pogoji

Za vpis v 2. letnik mora doktorand oziroma doktorandka pridobiti 45 ECTS ter predložiti prijavo teme z izdelano dispozicijo doktorske disertacije. Ponavljanje prvega letnika se lahko dovoli, če je doktorand ali doktorandka opravil študijske obveznosti v obsegu najmanj 25 ECTS.

Za napredovanje v tretji letnik mora doktorand ali doktorandka opraviti vse obveznosti prvega letnika, uspešno opraviti 1. doktorski seminar ter pridobiti soglasje Senata PF k temi doktorske disertacije. Ponavljanje tretjega letnika se lahko dovoli, če je doktorand ali doktorandka opravil vse študijske obveznosti prvega in drugega letnika.

Za napredovanje v četrti letnik mora doktorand ali doktorandka opraviti vse obveznosti prvih treh letnikov in pridobiti soglasje Senata UL k temi doktorske disertacije. Ob predhodnem vpisu v zadnji letnik lahko doktorand ali doktorandka vpiše dodatno leto.

Študij uspešno zaključi doktorski študent oziroma doktorska študentka, ki a) opravi vse izpite, oba doktorska seminarja ter individualno raziskovalno delo posameznih letnikov v skupnem obsegu 240 ECTS, b) pripravi in objavi najmanj en znanstveni članek (oceno, ali objava izpolnjuje kriterije znanstvenosti, na podlagi vloge študenta oziroma študentke, sprejme Komisija za spremljanje doktorskega študenta) in c) uspešno zagovarja doktorsko disertacijo. 

Doktorskim študentkam in študentom se lahko priznajo izpiti iz obveznih predmetov modula.

Študentke in študenti doktorskega študija so pri svojem raziskovalnem delu dolžni upoštevati Etični kodeks za raziskovalce Univerze v Ljubljani, pri čemer ob vpisu prejmejo kodeks in podpišejo Izjavo raziskovalca o zavezi k uresničevanju etičnih načel UL.

Po sklepu Komisije za študijske zadeve Pravne fakultete Univerze v Ljubljani se študentom in študentkam doktorskega študija, predhodno opravljene študijske obveznosti lahko priznajo tudi v okviru obveznih vsebin, pri čemer se lahko priznajo posamezni obvezni predmeti v celoti ali delu, vendar skupno ne več kot 20 ECTS.

Po sklepu Komisije za študijske zadeve Pravne fakultete Univerze v Ljubljani se študentom in študentkam doktorskega študija, ki imajo opravljeni Pravniški državni izpit, prizna 10 ECTS iz izbirnih vsebin. Prošnji za priznanje izbirnih predmetov je potrebno priložiti overjeno kopijo dokazila (notar, upravna enota) o opravljenem Pravniškem državnem izpitu ter navesti naziv izbranih predmetov doktorskega študijskega programa Pravo. 

Skladno s sklepom Komisije za doktorski študij Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je 10 ECTS iz izbirnih vsebin moč uveljavljati ne glede na to, ali je kandidat oziroma kandidatka dosežene ECTS točke za opravljen Pravniški državni izpit že uveljavljal v okviru drugega študija.

Po sklepu Komisije za študijske zadeve Pravne fakultete Univerze v Ljubljani se študentom in študentkam doktorskega študija, ki so na magistrskem študiju (znanstveni magisterij) že uspešno opravili izpit iz predmeta Filozofija prava, prizna izpit iz  predmeta Teorija prava in metodologija znanstvenega dela. Za polno priznanje izpita ni potrebno izpolniti nikakršne dodatne obveznosti. 

Obrazci

S strani mentorice ali mentorja podpisan obrazec B3 Predlog mentorstva je treba priložiti prijavi za vpis na doktorski študij.

Obrazca B3 Prijava seminarske naloge na podiplomskem doktorskem študiju in B3 Prijava k izpitu na podiplomskem doktorskem študiju, izpolnjena, z oceno in podpisom učitelja prejme referat. Sta dokumenta, potrebna za vpis ocene v Študentski informacijski sistem. 

Obrazec B3 Prijava k izpitu velja kot potrdilo o opravljenem izpitu in ga študent oziroma študentka predloži učitelju na izpitu (predhodna predložitev prijavnice ni potrebna). 

Obrazec B3 Prijava seminarske naloge velja kot potrdilo o opravljeni seminarski nalogi in ga študent oziroma študentka odda učitelju skupaj s seminarsko nalogo.

Obrazec B3 Prijava teme z izjavo o avtorstvu je del vloge za prijavo teme doktorske disertacije. Obrazec vsebuje tudi  prošnjo za pisanje doktorske disertacije v angleškem jeziku, ki jo je potrebno odstraniti, če bo disertacija napisana v slovenskem jeziku.

Obrazci za oddajo prošenj, ki se nanašajo na študijske zadeve (npr. za nadaljevanje študija, podaljšanje roka za predložitev izdelane doktorske disertacije) so na voljo le v elektronski obliki in so dostopni ŠIS. Prošnjo je treba oddati elektronsko, jo prav tako natisniti in skupaj z dokazili podpisano poslati referatu za doktorski študij.