Zmaga PF UL v velikem finalu svetovnega tekmovanja European Law Moot Court Competition (ELMC)

Ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani v sestavi Mirjam Homar, Lara Matan in Urša Ušeničnik je v petek premagala vso svetovno konkurenco v velikem finalu svetovnega tekmovanja iz poznavanja prava Evropske unije – European Law Moot Court (ELMC), ki je potekalo na sedežu Sodišča EU v Luksemburgu.  

Na velikem finalu v Luksemburgu, kamor so se uvrstile le zmagovalne ekipe regionalnih finalov v Maastrichtu, Atenah, Helsinkih in Fribourgu, se je ekipa PF prav na Dan PF, 15. aprila, najprej pomerila z ekipo iz Maastrichta, nato pa v finalu premagala še ekipo iz Göteborga (ki se je v polfinalu pomerila z ekipo iz Aten). V vlogi predstavnika Evropske komisije je v Luksemburgu slavila ekipa Columbie (ZDA), v vlogi generalnega pravobranilca pa ekipa iz nizozemskega Leidna. V obeh izvajanjih je ljubljansko ekipo v (težji) vlogi tožnika, ki jim jo je namenil žreb, zastopala študentka Lara Matan. V brezhibnih angleščini in francoščini ter z dobro pripravljenimi argumenti (ki jih je celotna ekipa izdelovala že od septembra 2015) se je Lara s pomočjo drugih dveh tekmovalk, Urše Ušeničnik in Mirjam Homar, odlično odrezala pred sodniki in generalnimi pravobranilci Sodišča EU, ki so sodili na tekmovanju. Finale si je ogledal tudi slovenski sodnik, dr. Marko Ilešič, nekdanji dekan in profesor na naši fakulteti, ter drugi Slovenci, zaposleni na Sodišču EU, ki so navijali za našo ekipo. 

Do tega uspeha so ekipo z večmesečnim požrtvovalnim delom pripeljali mentorica prof. dr. Ana Vlahek (tudi nekdanja tekmovalka in dolgoletna trenerka uspešnih fakultetnih moot court ekip, danes pa sodnica in arbitra na tekmovanjih) in zelo uspešni nekdanji tekmovalci na ELMC in CEEMC Žiga UrankarSandra Koren in Kaja Batagelj (t. i. coachi), z vajami francoščine pa je ekipi predvsem pri pripravah na nastop na velikem finalu odločilno pomagala tudi nekdanja tekmovalka na ELMC Ana Hergouth. Prav intenzivno in po vsebini zelo kakovostno delo trenerjev, ki so povečini še vedno študentje, izreden angažma mentorice ter podpora fakultete, ki so jo deležne vse moot court ekipe, so bili pomemben dejavnik za uspeh na tekmovanju.  

Tekmovanje ELMC, ki se ga tradicionalno udeležujejo vse prestižne evropske in ameriške univerze, je simulacija postopka predhodnega odločanja na Sodišču EU in vsako leto obravnava aktualne teme prava EU. Od leta 1988 ga organizira European Law Moot Court Society ob podpori Sodišča EU in nekaterih najodličnejših odvetniških pisarn, kot so De Brauw Blackstone Westbroek, Mannheimer Swartling in Van Bael & Bellis. Ljubljanska pravna fakulteta se pod mentorstvom njenih profesorjev tekmovanja udeležuje od leta 2003 in na njem niza lepe uspehe, leta 2004 je bila npr. v vlogi generalnega pravobranilca (AG) prva, leta 2006 pa druga na svetu (več o uspehih fakultete tukaj).

Letošnja ekipa je, tako kot je vsakoletna praksa, od septembra do novembra izdelovala memoranduma za tožnika in toženca v angleškem in francoskem jeziku (v tem delu tekmovanja je bila članica ljubljanske ekipe tudi Nuša Kucler), na podlagi ocen pisnih izdelkov pa se je najboljših 48 ekip uvrstilo na štiri regionalna finala, ki so potekala januarja in februarja. Z ekipno zmago na regionalnem finalu v Maastrichtu si je ljubljanska ekipa prislužila vozovnico za veliki finale, kjer je nato 15. aprila v najprestižnejši ekipni kategoriji premagala vso konkurenco (med drugim tudi univerze Heidelberg, Columbia, LSE, Edinburgh, Amsterdam, Pariz in Aix en Provence) ter svoji fakulteti in univerzi prinesla bleščeč pokal.

Letošnji primer predhodnega vprašanja je zadeval predvsem perečo tematiko odgovornosti držav članic in EU za kršitve prava EU, razmerje med Sodiščem EU in Evropskim sodiščem za človekove pravice, veljavnost določil sekundarnega prava EU, ki za podjetja, ki dovolilnic za izpuste CO2 ne oddajo pravočasno, predpisuje enako kazen kot za podjetja, ki dovolilnic sploh ne pridobijo, ter možnost časovne omejitve učinkov izdane sodbe v postopku predhodnega odločanja. Mirjam Homar, Lara Matan in Urša Ušeničnik so že pri pripravah na regionalni finale pokazale ne le izjemno stopnjo individualne nadarjenosti in trdega dela, temveč tudi neverjetno skupinsko usklajenost, solidarnost in sodelovanje. Po zmagi na regionalnem tekmovanju so študentke v količini in kvaliteti dela le še napredovale in pokazale neprimerljivo predanost tekmovanju in ekipi, ki se je odrazila v njihovem nastopu tako v polfinalu kot finalu in seveda končnem prvem mestu. Pri svojem delu so vestno upoštevale vse nasvete trenerjev in mentorice in drastično napredovale v svojem znanju evropskega prava in retoričnih veščin, v borih nekaj mesecih pa so svoje znanje francoskega jezika in njegove pravne terminologije (tudi s prijazno pomočjo francosko govorečih študentov, ki so na naši fakulteti na Erasmus izmenjavi) izboljšale do te mere, da so lahko na vsa vprašanja sodnikov argumentirano odgovarjale v brezhibni francoščini.

Doseženi rezultat je nedvomno odraz odličnosti Pravne fakultete Univerze v Ljubljani in plod kakovostnega študija prava Evropske unije, ki se na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani na pobudo in pod vodstvom prof. dr. Petra Grilca kot obvezni predmet izvaja vse od 90-ih let, torej davno pred vstopom Republike Slovenije v EU. Veseli nas, da izobražujemo in vzgajamo izvrstne perspektivne študente in študentke, katerih znanje prava EU je prepoznavno v svetovnem pravnem prostoru.



Foto: prof. dr. Ana Vlahek

Zahvala za podporo fakultetni ekipi gre tudi Javnemu skladu RS za razvoj kadrov in štipendije, Odvetniški družbi Kavčič, Rogl in Bračun, o.p., d.o.o., Odvetniški družbi Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji, o.p., d.o.o., odvetniški pisarni Karanović & Nikolić, Postojnski jami d.d., g. Janezu Bratovžu (JB restavracija, Janez Bratovž s.p.), NIL d.o.o. ter drugim podpornikom naših študentk in študentov.







Galerija