Erasmus - izmenjave zaposlenih
Program Erasmus preko vsakoletnega razpisa spodbuja in finančno podpira tudi mobilnost pedagoškega kadra in ostalih zaposlenih na fakulteti.
Mobilnost učiteljev (»Mobility for teaching assignments − STA«) se nanaša na mobilnost učnega osebja visokošolskih institucij z namenom izvajanja pedagoških obveznosti na instituciji gostiteljici v tujini. Tovrstna mobilnost mora trajati najmanj 1 delovni dan in ne več kot 6 tednov. Priporočilo programa je, da gostovanje na tuji instituciji traja vsaj 5 delovnih dni.
Zaposleni mora opraviti najmanj 8 ur pedagoških obveznosti.
Izbor udeležencev izvaja matična institucija, in sicer na podlagi v naprej dogovorjenega bilateralngea sporazuma med obema vpletenima institucijama in udeležencem.
Cilji tovrstne mobilnosti so:
- spodbujati visokošolske zavode k širjenju in bogatenju obsega in vsebine predavanj, ki jih ponujajo;
- omogočiti študentom, ki ne morejo sodelovati v načrtu mobilnosti, da uporabljajo znanje in izkušnje akademskega osebja iz visokošolskih zavodov in osebja, ki je povabljeno iz podjetij iz drugih evropskih držav;
- spodbujati izmenjavo strokovnega znanja in izkušenj o pedagoških metodah;
- ustvarjati povezave med visokošolskimi zavodi.
Mobilnost zaposlenih z namenom usposabljanja v tujini (»Staff Mobility – Staff Training - STT«) se nanaša na mobilnost zaposlenih (običajno administrativnih sodelavcev) na visokošolskih institucijah z namenom lastnega usposabljanja.
Mobilnost zaposlenih naj bi trajala vsaj 5 zaporednih delovnih dni.
Namen usposabljanja je predvsem sledenje na delovnem mestu in udeležba na seminarjih.
Cilji tovrstne mobilnosti so:
- omogočiti, da zaposleni na visokošolski instituciji pridobijo novo znanje iz izkušenj in dobrih praks v tujini, kot tudi praktične spretnosti, ki so potrebne za njihovo trenutno delo in strokovni razvoj;
- spodbujati izmenjavo strokovnega znanja in izkušenj;
- ustvarjati povezave med visokošolskimi zavodi;
- spodbujati zaposlene, da postanejo mobilni.