Mednarodnopravna okoljska klinika
POVABILO ZA SODELOVANJE V ŠTUD. LETU 2024/25
V študijskem letu 2024/2025 študente Pravne fakultete v Ljubljani vabimo, da se vključijo v Mednarodnopravno okoljsko kliniko.
Kaj je mednarodnopravna okoljska klinika?
Mednarodnopravna okoljska klinika je obštudijska dejavnost, namenjena študentom Pravne fakultete v Ljubljani, v okviru katere boste študentje poglabljali teoretično ter pridobivali praktično znanje s področja mednarodnopravnega varstva okolja. Nosilki klinike sta prof. dr. Vasilka Sancin in doc. dr. Maša Kovič Dine.
Namen mednarodnopravne okoljske klinike
V današnjem svetu postaja vse bolj očitno, da se trojna planetarna kriza (podnebne spremembe, izguba biotske raznovrstnosti in onesnaževanje) zaostruje. Za njeno naslavljanje je ključno tudi poznavanja in razumevanje mednarodnopravnih normativnih okvirjev in mehanizmov.. Reševanje okoljskih problemov in vprašanj je zahtevno, saj problemi niso lokalizirane narave, ampak vedno vplivajo na širšo okolico, področja in vse ravni pravnega urejanja. Prav tako pa velja obratno, saj so načela in pravila mednarodnega okoljskega prava ključna podlaga za evropsko okoljsko pravo in tudi nacionalno okoljsko pravo ter so v te pravne sisteme večinoma prenesena iz mednarodnega prava. Zato okoljskih problemov ni moč rešiti brez poglobljenega poznavanja in razumevanja mednarodnega okoljskega prava.
Namen klinike je poglobiti vaše znanje na področju mednarodnopravnega varstva okolja, kakor tudi povečati vaše sposobnosti za praktično delo z željo, da se morda navdušite tudi za nadaljnje delo na področju pravnega varstva okolja.
Kako bo mednarodnopravna okoljska klinika potekala?
1) Predavanja: Študentje se udeležijo uvodnega seminarja, kjer pridobijo osnovne informacije o delu v okviru klinike, ter vrste drugih predavanj tekom leta, kjer osvojijo teoretično znanje ter se seznanijo z izbranimi temami s področja mednarodnopravnega varstva okolja, potekom dela v praksi in z delom okoljskih nevladnih organizacij. Predavatelji so strokovnjaki z akademskega sveta in prakse.
2) Delo na aktualni pravni problematiki s področja mednarodnopravnega varstva okolja (priprava študije): Študentje v sodelovanju z mentoricami pripravijo potrebna gradiva o izbranem mednarodnopravnem okoljskem problemu in podajo predloge za pravne rešitve, kar zahteva tudi individualno delo študentov.
V študijskem letu 2024/2025 bodo udeleženci v klinike preučevali urejanje problematike podnebnih sprememb in onesnaževanja s plastiko, predvsem v okviru Evropske unije in njenih držav članic, da bi ugotovili dvoje:
1) kako države članice opredeljujejo problematiko podnebnih spremembe in nujnost ravnanja za njihovo naslavljanje ter kakšne normativne rešitve sprejemajo v ta namen, in
2) kako in v kakšni meri države članice naslavljajo onesnaževanje s plastiko v kontekstu podnebnih sprememb (upoštevaje tudi pogajanja za sprejem novega mednarodnopravnega instrumenta, ki naj bi celovito naslovil problematiko onesnaževanja s plastiko na medvladni ravni).
Z obema osrednjima raziskovalnima vprašanjema se mentorici ukvarjata v okviru svojega znanstveno raziskovalnega delovanja. Prof. dr. Vasilka Sancin je vodja temeljnega raziskovalnega projekta (Re)konceptualizacija pravne paradigme glede podnebnih sprememb (več na: https://www.pf.uni-lj.si/raziskovanje-in-projekti/nacionalni-raziskovalni-projekti/re-konceptualizacija-pravne-paradigme-glede-podnebnih-sprememb-razvoj-nove-pravne-normalnosti-za-dos/), doc. dr. Maša Kovič Dine pa članica raziskovalne skupine. Zato se bodo študentje v okviru klinike udeležili vseh dogodkov v okviru projekta, med drugim tudi mednarodne konference (Re)Conceptualization of the Legal Paradigm Regarding Climate Change, ki bo potekala 3. 12. 2024. Imeli pa bodo tudi priložnost predstaviti svoje rezultate na drugih dogodkih projekta. Prof. dr. Vasilka Sancin, je kot članica Svetovalnega odbora Sveta Združenih narodov za človekove pravice, tudi poročevalka za mandat tega odbora na temo Implications of plastic pollution for the full enjoyment of human rights (več na: https://www.ohchr.org/en/hr-bodies/hrc/advisory-committee/Implications-plastic-pollution-enjoyment-human-rights). Končna študija klinike bo objavljena kot spletna monografija.Srečevali se bomo redno na vsakih štirinajst dni na seminarjih v obsegu 2 šolskih ur, kjer bomo obravnavali razvoj vašega raziskovalnega dela in si izmenjali nova znanja in ugotovitve. V mesnem času študentje opravljajo raziskovalno delo, so v stiku z nacionalnimi ministrstvi in nacionalnimi nevladnimi organizacijami ter drugimi relevantnimi deležniki. Klinika bo potekala od oktobra do konca maja. Od sodelujočega študenta/ke se pričakuje sodelovanje v obsegu 160 šolskih ur, pri čemer okoli 120 ur študent/ka opravi kot samostojen prispevek k izbrani tematiki.
Kaj študentje prava s sodelovanjem pridobijo?
- nova teoretična znanja s področja mednarodnopravnega varstva okolja;
- vpogled v dejanske aktualne aktivnosti s področja mednarodnopravnega varstva okolja;
- stik z ministrstvi, okoljskimi nevladnimi organizacijami in drugimi relevantnimi deležniki;
- zavest o večji družbeni in okoljski odgovornosti pravnikov;
- potrdilo o sodelovanju v pravni kliniki.
Kdo se lahko prijavi?
- vpisani v 2. - 4. letnik I. stopnje oz. EMŠ,
- vpisani v II. stopnjo in
- absolventi.
Kako se prijavim?
Študentje se lahko prijavijo najkasneje do vključno petka, 4. 10. 2024, in sicer po elektronski pošti na naslova: vasilka.sancin@pf.uni-lj.si in masa.kovic-dine@pf.uni-lj.si. Kandidati/ke naj prijavi, v kateri navedejo tudi kontaktne podatke, priložijo kratek življenjepis in motivacijsko pismo s pojasnilom, zakaj bi želeli sodelovati v kliniki. Med prijavljenimi kandidati/kami bomo izbrali največ 10 študentov/k.
Informacije
Za vsa dodatna vprašanja pišite doc. dr. Maši Kovič Dine na masa.kovic-dine@pf.uni-lj.si.